hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

ČLÁNKY - ŽENY

Články umístěné pod jednotlivými kategoriemi a štítky se týkají převážně posilování, výživy a zdravého životního stylu a jsou orientované na obyčejné naturální kondiční cvičence.

Většina závažných tvrzení, která se v těchto článcích vyskytují, jsou řádně ozdrojována. Čili tyto mé články jsou krom jiného postaveny i na evidence-based science, což znamená, že si nic nevymýšlím. Jinak řečeno, snažím se i o to, aby informace v mých článcích měly (kromě mých osobních názorů) i nějaké vědecké opodstatnění.

POČET ČLÁNKŮ CELKEM: 70
TIP Pokud se Vám budou zdát některé mé články trochu delší 😃 a nemáte dostatek času, doporučuji si přečíst zatím jen závěr každého článku (poslední kapitolu) většinou pod názvem "ZÁVĚREM", "SHRNUTÍ", "DOPORUČENÍ", "ZAMYŠLENÍ SE" apod.

Nebo si můžete rovnou stáhnout a přečíst můj e-book, který ve 40 bodech obsahuje stručný výtažek toho nejdůležitějšího z mých článků s tematikou kondičního posilování.

1 2

I když se v posledních letech některá média čím dál častěji věnují významu ochrany těla před sluncem, tak jiná média a celkově současná populární kultura pobyt na slunci a vnímané výhody opálení u veřejnosti naopak posilují. Kromě toho samozřejmě i opalovací průmysl propaguje opalování jako prospěšné a to nejen pro vzhled a zdraví, ale také pro naši duševní pohodu. Jak to tedy s tím opalováním je? Pomáhá nám v něčem, nebo spíše škodí?   PŘEČÍST  
Hlavním rizikovým faktorem vzniku rakoviny kůže je ultrafialové (UV) záření, které vyzařuje slunce a zařízení pro umělé vnitřní opalování (solária). UVA i UVB způsobují poškození DNA, genové mutace, imunosupresi (potlačení funkcí imunitního systému), oxidační stres a zánětlivé reakce, což podporuje nádorové bujení kožních buněk (fotokarcinogenezi) i fotostárnutí kůže.
Na základě údajů, které jednoznačně spojují solária se zvýšeným rizikem vzniku melanomu, Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) v roce 2009 prohlásila, že UVA i UVB záření z jakéhokoli solária je karcinogenem skupiny 1, což znamená, že způsobuje rakovinu u lidí. Čili žádný opalovací přístroj nelze považovat za "bezpečný".
Některé praktiky a marketingové strategie opalovacího průmyslu připomínají praktiky tabákového průmyslu a tabákových společností. Zmírňují se obavy o zdraví, apeluje se na pocit společenské přijatelnosti, zdůrazňují se psychotropní účinky opalování a cíli se na specifické segmenty populace (v případě opalovacího průmyslu to jsou například dospívající dívky a mladé ženy).
Opalovací krémy zřejmě jsou schopny oddálit spálení a snížit chronické známky poškození kůže, fotostárnutí kůže i riziko vzniku melanomu. Avšak v situacích záměrného pobytu na slunci (při opalování se) může paradoxně používání opalovacího krému riziko melanomu zvýšit, protože opalující se lidé nabývají dojmu, že mohou být na sluníčku déle, než kdyby krém nepoužili.
Vliv UV záření na riziko rakoviny kůže je většinou silně spjat s citlivostí na slunce, takže zvýšené riziko mají ti jedinci, kteří se snadno spálí a kteří se tedy špatně opalují. To jsou typicky lidé se světlou pletí, s blond nebo zrzavými vlasy a s modrýma očima, nebo lidé s velkým počtem pih a především mateřských znamének.
×
30.6.2022 | kategorie: TĚLO | štítky: energie ženy zdraví

Zdravotní účinky i zdravotní rizika sójových potravin jsou vědecky zkoumány již více než 30 let. Ročně jsou publikovány stovky až tisíce článků týkajících se sóji. Co ale věda zjistila? Je sója superpotravina se spoustou příznivých účinků, nebo je to naopak problematická potravina ovlivňující naše hormony a reprodukční zdraví? Jak to vlastně s tou sójou je?  PŘEČÍST  
Vzhledem k tomu, že se sója přidává do potravin pro funkční účely jen v malém množství, přispívá při tomto způsobu použití (jako přísady) k příjmu živin jen zanedbatelně. Přínos bude mít vždy celá potravina, ať už jde o sóju či jinou nezpracovanou potravinu.
Producenti equolu zřejmě na izoflavony reagují pozitivněji a zdá se tedy, že mají větší pravděpodobnost, že jim konzumace sójových potravin prospěje. Jinak řečeno, někdo může z konzumace sóji a sójových výrobků těžit více nežli někdo jiný.
Obecně se skutečně uznává, že izoflavony jsou endokrinně aktivní látky, nicméně endokrinně aktivní látky nemusí nutně znamenat chemické látky narušující endokrinní systém. To, zda je něco endokrinní disruptor či nikoli, závisí na typu účinku, dávce a fyziologickém pozadí dané látky.
Je dobré si uvědomit, že pokud ze sóji chceme vytěžit maximum zdravotních benefitů, tak bychom měli při výběru sójových potravin brát v potaz způsob výroby a produkt samotný. Při zpracování sóji do produktů totiž může dojít ke značným ztrátám jednak izoflavonů, ale také ostatních prospěšných látek a živin.
×
1.5.2022 | kategorie: STRAVA | štítky: ženy zdraví potraviny

Tento článek je první ze zamýšleného seriálu na téma "fitness rady z českých médií". Dnes se dozvíme něco o hubnutí. Jeden článek z iDNES určený ženám dával "osvědčené" tipy, jak po Vánocích shodit nějaké to přebytečné kilo. Konkrétně si mj. probereme něco o večerním jídle, cvičení nalačno, silovém cvičení u žen, nebo o doplňcích stravy na hubnutí.  PŘEČÍST  
Jakákoli redukční dieta by měla být dlouhodobě funkční a dlouhodobě a bez problémů udržitelná. To znamená, že až se redukční dieta ukončí, bude se v té samé vlastně pokračovat. Akorát bude o něco "volnější" a zvýší se množství kalorií na "udržovací" režim. Být fit by měl být životní styl.
×
25.7.2020 | kategorie: TĚLO | štítky: hubnutí ženy začátečníci

Obecně platí, že každý trénink, nebo tréninkový postup je pro ženy vhodný, pokud jsou zdravé, nebo pokud pro ně dané cvičení funguje strukturálně. Nicméně toto platí pro všechny bez rozdílu. To, jak jsou určité cviky prováděny, je určeno naší tělesnou stavbou. Například strukturou pánve, tělesnou výškou, délkou kostí, pevností vazů, hypermobilitou atd. Někdy pak tyto faktory ovlivňuje právě i pohlaví. Existují však ještě nějaké další odlišnosti v tréninkovém přístupu mužů a žen?  PŘEČÍST  
Ve většině případů by měli muži a ženy cvičit stejně, nebo alespoň podobně. Z estetického hlediska je jasné, že muži a ženy mají různé cíle, ale ve skutečnosti se jich dosahuje stejnými (podobnými) programy.
Navzdory všem rozdílům mezi muži a ženami je nezpochybnitelné to, že ženy i muži budou ze silového tréninku těžit. A je jedno, zdali je cílem zdraví, hubnutí, dlouhověkost nebo estetika štíhlého, svalnatého a vytvarovaného těla.
×
29.2.2020 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: posilování trénink ženy motivace porovnání

Mít krásné, pevné a ploché břicho (a třeba i s pekáčem buchet 😊) je záležitostí stravy, cvičení, změny životního stylu a trpělivosti. Přičemž bych chtěl hned na začátku prozradit, že nelze hubnout jen na určitém místě. Nehubne se lokálně! Tak to bohužel (ale pro správný rozvoj a fungování těla bohudík) nefunguje.  PŘEČÍST
×
16.8.2019 | kategorie: TĚLO | štítky: hubnutí ženy
1 2

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.