hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

ČLÁNKY - TRÉNINK

Články umístěné pod jednotlivými kategoriemi a štítky se týkají převážně posilování, výživy a zdravého životního stylu a jsou orientované na obyčejné naturální kondiční cvičence.

Většina závažných tvrzení, která se v těchto článcích vyskytují, jsou řádně ozdrojována. Čili tyto mé články jsou krom jiného postaveny i na evidence-based science, což znamená, že si nic nevymýšlím a že vycházím z nějakých seriózních zdrojů.

Jinak řečeno, snažím se i o to, aby informace v mých článcích měly (kromě mých osobních názorů) i nějaké vědecké opodstatnění.

Kromě článků pro tento web přispívám i na platformu medium.cz spadající pod Seznam.cz. Avšak abych nedělal dva archivy s články, na této stránce jsem celou mou tvorbu spojil dohromady. V případě zájmu pouze o materiál na médium.cz můžete přejít buď sem, nebo sem.

POČET ČLÁNKŮ CELKEM: 97
TIP Pokud se Vám budou zdát některé mé články trochu delší 😊 (nemyslím ty pro médium.cz) a nemáte dostatek času, doporučuji si přečíst zatím jen závěr každého článku (poslední kapitolu) většinou pod názvem "ZÁVĚREM", "SHRNUTÍ", "DOPORUČENÍ", "ZAMYŠLENÍ SE" apod.
1 2 3 4 5 6

Možná jste u některých cviků nabyli dojmu, že je již nemůžete dělat lépe. Dokážete je procítit, máte po nich výsledky, prostě není co měnit. Opravdu? Konečná? Přece nic není definitivní, vždycky existují nějaké rezervy, vždy lze něco ještě zdokonalit a posunout se dál.  PŘEČÍST  
Začátečníci by se měli nejdříve učit cviky správně. Jak se říká "učebnicově". Postupně ale, jak je cvičenec při provádění cviku jistější a jistější, měl by se sám sebe zeptat: "Cítím ten sval, který procvičuju? Má to nějaký efekt?"
×
28.1.2020 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: posilování trénink začátečníci

Máme tu další porovnání. Po srovnání fullbody tréninku a splitu tentokrát půjde o dvě skupiny cviků, které se od sebe liší hlavně množstvím zapojených svalů. Proto vlastně dostaly tyto cviky i svůj název. Jedná se o cviky komplexní (nebo také vícekloubové), kdy se při jejich provádění zapojí více velkých (důležitých) svalů najednou a cviky izolované (většinou jednokloubové), kdy se (pokud vše děláme správně) zapojí především ten sval, o který nám hlavně jde.  PŘEČÍST
×
16.12.2019 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: trénink porovnání vs.

Již nesčetněkrát jsem někde četl, nebo slyšel tvrzení, že silový trénink by měl trvat do hodiny. Jinak díky kortizolu, vyčerpanému glykogenu a přetížené centrální nervové soustavě nebudeme mít progres, či dokonce o svaly budeme přicházet. Mám pocit, že toto tvrzení prostě přechází z člověka na člověka, aniž by si o tom kdokoli něco zjistil, nebo ještě lépe vyzkoušel na sobě. Prostě Ctrl+C a Ctrl+V 😊. Jak to tedy s tou délkou tréninku je?  PŘEČÍST  
V poslední době se ukazuje, že zvýšená hladina kortizolu po silovém tréninku má naopak při budování svalové hmoty kladný efekt.
I kdybych byl ve fitku dvě hodiny, intenzivně budu cvičit přibližně 40 minut. Což je stále v limitu i s rezervou. Důležitější než délka tréninku je následná regenerace po něm.
Když se cítím plný energie a nechce se mi končit, nevidím důvod, proč si nedat ještě jeden cvik či pár sérií navíc.
×
3.12.2019 | kategorie: REGENERACE | štítky: trénink začátečníci únava

Jaké jsou vlastnosti, rozdíly a možné výhody a nevýhody těchto dvou opačných tréninkových přístupů, které často rozdělují fitness komunitu na dva protichůdné tábory? Jeden tábor tvrdí, že fullbody trénink je jen pro začátečníky a nelze na tom vybudovat nějakou výraznější muskulaturu. Druhý tábor zase tvrdí, že trénování formou splitu je u naturálů neefektivní a že takto vybudované svaly budou jen na efekt bez nějaké sportovní či jiné funkčnosti (například v běžném životě).  PŘEČÍST
×
22.9.2019 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: trénink porovnání vs.

I když se většinou na své cviky soustředím a hledím si svého, občas se ve fitku kolem sebe rozhlédnu a chtě nechtě si všimnu, jak ostatní cvičí. Níže přikládám seznam nejčastějších chyb či neduhů, které jsem postřehl.  PŘEČÍST  
Pokud někdo cvičí za účelem nějakých pokroků (nabrání svalů, zvýšení síly), pak je progresivní přetížení klíčový a nezbytný krok k úspěchu.
Trvá roky, než se člověk dostane do stavu, kdy běžný trénink již nestačí a je potřeba "přepnout na vyšší obrátky". Proč tedy intenzifikačními metodami plýtvat trumfy hned na začátku hry?
Je prostě žádoucí se na provádění cviku soustředit a na sval myslet. Možná to někomu přijde jako nesmysl, nicméně to opravdu funguje a je to při budování svalové hmoty velice důležité.
Jestliže jde někdo posilovat, a je jedno za jakým účelem, měl by mít dostatek energie na výkon. Proč si ji tedy vybíjet aerobní činností před tréninkem?
×
17.7.2019 | kategorie: CVIČENÍ | štítky: posilování začátečníci trénink
1 2 3 4 5 6

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér v Praze a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.