FITNESS SLOVNÍK
Zánět
Zánět je základní biologická imunitní reakce na mikrobiální infekci, na toxiny v těle a na podráždění či poranění tkáně. Zánět proto slouží k našemu uzdravení, neboli k boji našeho těla proti věcem, které mu škodí. Tato imunitní reakce zahrnuje uvolňování různých protilátek a také zvýšený průtok krve do poškozené oblasti a vyznačuje se bolestí, zarudnutím, otokem a někdy i ztrátou funkce. Zánět tedy udržuje homeostázu tkání a orgánů za různých škodlivých podmínek. Infekci a vznik zánětu může způsobit třeba choroboplodný zárodek, nebo také cizí předmět (např. tříska v prstu).
V případě vzniku zánětu se do boje proti infekci zapojí buňky imunitního systém, které uvolňují různé látky, známé jako zánětlivé mediátory. Tyto mediátory způsobují, že se malé krevní cévy v tkáni rozšiřují, což umožní dostat více krve do poškozené oblasti. Z tohoto důvodu zanícené oblasti zčervenají a jsou teplé. Zvýšený průtok krve také umožňuje, aby bylo do poškozené tkáně přeneseno více buněk imunitního systému, které pomáhají s procesem hojení. Mediátory rovněž dráždí nervy a způsobují odesílání signálů bolesti do mozku, což má ochrannou funkci. Pokud zánět bolí, máme tendenci chránit postiženou část těla a nedotýkat se jí. Buňky imunitního systému také způsobují, že se do zanícené tkáně dostává více tekutiny a proto často vzniká otok.
Akutní a chronický zánět, nemoci
Existují dva typy zánětu - akutní a chronický. V případě akutního zánětu, který je součástí obranné imunitní reakce, trvá celý proces obvykle několik hodin či dní. Může ale nastat i takzvaný chronický zánět (dlouhotrvající, vleklý), který nastává, když tato imunitní reakce přetrvává a naše tělo je v neustálém stavu bdělosti. V průběhu času může mít chronický zánět nakonec negativní dopad na naše tkáně a orgány a může tak dojít k celé řadě chronických onemocnění a chorobných stavů. Například chronický zánět může hrát roli při vzniku rakoviny, astma, metabolického syndromu (který zahrnuje cukrovku typu 2, srdeční choroby a cévní mozkovou příhodu), revmatoidní artritidy, neurodegenerativních onemocnění (Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy), obezity, zánětlivých onemocnění střev, či plicních onemocnění. Lidé s těmito stavy mají často vyšší hladiny zánětlivých markerů v těle (ukazatelů zánětlivých onemocnění).
U obezity, jakožto u rizikového faktoru chronických zánětů, vzniká prozánětlivý stav prostřednictvím zvýšených mediátorů zánětu (IL-6 a TNF-α) a snížených hladin adiponektinu (hormonu tukové tkáně, který má protizánětlivou funkci). Kromě toho je zánětlivý stav charakterizován sníženým obsahem oxidu dusnatého a zvýšeným obsahem reaktivního kyslíku, což vede k oxidačnímu stresu. Oba tyto stavy (oxidační stres a zánět) mohou přispět ke vzniku metabolického syndromu.
Životospráva
Tvorbu chronických zánětů můžeme výrazně ovlivnit vhodnou stravou a celkově určitou životosprávou. To znamená omezit ve svém jídelníčku potraviny obsahující prozánětlivé látky a naopak zařadit do jídelníčku potraviny s obsahem protizánětlivých látek a antioxidantů.
Nevhodné potraviny jsou hlavně ty průmyslově zpracované, plné trans tuků, omega-6 mastných kyselin, glukózo - fruktózového sirupu apod. Tyto potraviny kromě zánětů způsobují i oxidační stres, což obojí poškozuje tkáně v těle.
Omega-3 krom jiného působí v těle proti zánětům
Omega-3 Fatty Acids and Inflammatory Processes
Omega-3 fatty acid-derived mediators that control inflammation and tissue homeostasis
Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids and Inflammatory Processes: Nutrition or Pharmacology?
Marine omega-3 fatty acids and inflammatory processes: Effects, mechanisms and clinical relevance
n-3 polyunsaturated fatty acids, inflammation, and inflammatory diseases
The Importance of the Ratio of omega-6/omega-3 Essential Fatty Acids
Omega-3 Fatty Acids and Their Role in Central Nervous System - A Review
Omega-3 Fatty Acids and Depression: Scientific Evidence and Biological Mechanisms
The omega-6/omega-3 fatty acid ratio, genetic variation, and cardiovascular disease
Omega-3 PUFA derived anti-inflammatory lipid mediator resolvin E1
Omega-3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man
Nevyvážená konzumace omega-6 a omega-3 ve stravě může být pro lidské zdraví škodlivá a může vést k zánětům a řadě chronickým onemocněním
The importance of a balanced ω-6 to ω-3 ratio in the prevention and management of obesity
Omega-3 fatty acids in health and disease and in growth and development
Importance of maintaining a low omega–6/omega–3 ratio for reducing inflammation
The importance of the ratio of omega-6/omega-3 essential fatty acids
The omega-6/omega-3 fatty acid ratio, genetic variation, and cardiovascular disease
Health Implications of High Dietary Omega-6 Polyunsaturated Fatty Acids
An Increase in the Omega-6/Omega-3 Fatty Acid Ratio Increases the Risk for Obesity
Dnešní západní styl stravování postrádá vlákninu (včetně prebiotik), polyfenoly a antioxidanty z ovoce a zeleniny a také omega-3 mastné kyseliny z tučných ryb (omega-3 potlačují záněty). Většině lidí proto chybí potřebné vitaminy a minerály a také zdraví prospěšné mastné kyseliny s krátkým řetězcem (např. butyrát) a probiotika, které působí protizánětlivě. A naopak, mnoho lidí konzumuje nadměrné množství trans-tuků a omega-6 mastných kyselin, které mohou působit v těle záněty. Respektive a lépe řečeno, záněty může způsobit spíše špatný poměr omega-6 ku omega-3 mastným kyselinám.
Důležité jsou i pohybové aktivity, které jsou účinné v boji proti nadváze. Nadváha či obezita může podpořit vznik zánětlivých procesů v těle (i díky viscerálnímu tuku), které zase mohou vést k různým chorobám (viz kapitola výše).
Záněty mohou přispět ke vzniku různých onemocnění či stavů (astma, cukrovka, srdeční a mozkové příhody, revma, obezita, neurodegenerativní onemocnění apod.)
Obesity and inflammation: the linking mechanism and the complications
Inflammation: The Common Pathway of Stress-Related Diseases
Mechanisms Underlying Inflammation in Neurodegeneration
Zdroje
KDO JSEM?
Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér v Praze a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.
STRAVA(23) | CVIČENÍ(25) | REGENERACE(6) | TĚLO(18) |