Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
ZKUSTE NutritionPro
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Volné váhy

Jako volné váhy se ve fitness terminologii myslí opak cvičení na strojích. Čili používání činek, kde lze různě měnit směry pohybu do všech stran a dráha tak není pevně daná, jako je to právě u strojů. Dá se říct, že i kladky se mohou počítat mezi volné váhy (přestože je madlo spojeno s lankem), protože je možné dráhu pohybu při vykonávání cviku částečně měnit. Nicméně jako volné váhy se většinou myslí cviky s jednoručními činkami a velkou činkou.

Výhody volných vah oproti strojům (kromě již zmíněného volného pohybu) je například i větší zapojení středu těla, nebo lepší možnost použití kopmplexních cviků a tím větších vah.

Možné nevýhody volných vah mohou být v některých případech třeba méně striktní provedení cviku a horší odizolování procvičovaného svalu. Dále jsou při volných váhách kladeny větší nároky na koordinaci pohybu, protože se často cvičí ve stoje či ve visu a je tak horší možnost cvičení například při snížené tělesné schopnosti (rekonvalescence, senioři apod.). Někdy u volných vah hrozí větší riziko zranění.


Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.


CHCI ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE