FITNESS SLOVNÍK
Viscerální tuk
Viscerální (útrobní, břišní, ektopický) tuk je druh tělesného tuku, který je uložen v břišní dutině. Nachází se v blízkosti několika životně důležitých orgánů, včetně jater, žaludku, slinivky, střev či uvnitř svalů. Může se rovněž hromadit v tepnách. Viscerální tuk je také známý jako "aktivní tuk", protože ovlivňuje fungování hormonů v těle. Je to nejnebezpečnější tuk v těle a jeho nadbytek proto může mít případně nebezpečné zdravotní následky.
Vysoké hladiny viscerálního tuku mohou vést ke zvýšené rezistenci na inzulín, což zase může vést ke glukózové intoleranci a k cukrovce 2. typu. Rovněž tento tuk podporuje zánětlivé procesy v těle, může zvýšit krevní tlak a je spojen i s vyšším celkovým LDL cholesterolem (špatným) a nižším HDL cholesterolem (dobrým). Další možné zdravotní problémy spojené s viscerálním tukem mohou být například srdeční infarkty a srdeční choroby, mrtvice, rakovina prsu, kolorektální karcinom, demence, či Alzheimerova choroba. Souhrnně řečeno, velké množství viscerálního tuku zvyšuje pravděpodobnost metabolického syndromu.
Množství viscerálního tuku se zvyšuje převážně nesprávnou životosprávou, hlavně nevhodnou stravou a stresem. Stres má velký vliv na to, kde a jak moc je v našem těle ukládán tuk. Stresový hormon kortizol ukládání viscerálního tuku významně zvyšuje.
Aerobní i anaerobní (silový) trénink zabraňuje tvorbě potenciálně škodlivého viscerálního tuku a cvičení rovněž může nasměrovat ukládání energie během opětovného nabírání tuku do jiných zásob, než je okolí vnitřností
Exercise training prevents regain of visceral fat for 1-year following weight loss
U zdravých lidí lze množství tohoto tuku celkem snadno snížit. A to především změnou životního stylu, včetně kardio aktivit, silového tréninku, vhodné stravy, snížením stresu, delším a kvalitnějším spánkem a omezením alkoholu. Existují důkazy, které skutečně naznačují, že pravidelné cvičení může při kalorickém deficitu přednostně redukovat břišní tuk a v případě kalorického nadbytku může cvičení nasměrovat ukládání energie během nabírání tuku do jiných zásob, než je břišní dutina. Čili pokud budeme pravidelně sportovat a budeme v kalorickém nadbytku, tuk se nám nebude tolik ukládat do oblasti břicha, ale do zbytku celého těla, kde již tuk není tolik nebezpečný a jde spíše o kosmetickou záležitost.
Viscerální tuk může způsobit zdravotní rizika (cukrovku, kardiovaskulární onemocnění, rakovinu atd.)
Why Visceral Fat is Bad: Mechanisms of the Metabolic Syndrome
Pathophysiology of Human Visceral Obesity: An Update
Abdominal Obesity and the Metabolic Syndrome: Contribution to Global Cardiometabolic Risk
Is Visceral Obesity the Cause of the Metabolic Syndrome?
How strong is the association between abdominal obesity and the incidence of type 2 diabetes?
General and Abdominal Adiposity and Risk of Death in Europe
Abdominal Adiposity and Coronary Heart Disease in Women
Waist Circumference, BMI, Smoking, and Mortality in Middle‐Aged Men and Women
Visceral fat and metabolic inflammation: the portal theory revisited
Obesity, Regional Body Fat Distribution, and the Metabolic Syndrome in Older Men and Women
KDO JSEM?
Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér v Praze a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.
STRAVA(23) | CVIČENÍ(25) | REGENERACE(6) | TĚLO(18) |