smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

Viscerální tuk

Viscerální (útrobní, břišní, ektopický) tuk je druh tělesného tuku, který je uložen v břišní dutině. Nachází se v blízkosti několika životně důležitých orgánů, včetně jater, žaludku, slinivky, střev či uvnitř svalů. Může se rovněž hromadit v tepnách. Viscerální tuk je také známý jako "aktivní tuk", protože ovlivňuje fungování hormonů v těle. Je to nejnebezpečnější tuk v těle a jeho nadbytek proto může mít případně nebezpečné zdravotní následky.

Vysoké hladiny viscerálního tuku mohou vést ke zvýšené rezistenci na inzulín, což zase může vést ke glukózové intoleranci a k cukrovce 2. typu. Rovněž tento tuk podporuje zánětlivé procesy v těle, může zvýšit krevní tlak a je spojen i s vyšším celkovým LDL cholesterolem (špatným) a nižším HDL cholesterolem (dobrým). Další možné zdravotní problémy spojené s viscerálním tukem mohou být například srdeční infarkty a srdeční choroby, mrtvice, rakovina prsu, kolorektální karcinom, demence, či Alzheimerova choroba. Souhrnně řečeno, velké množství viscerálního tuku zvyšuje pravděpodobnost metabolického syndromu.

Množství viscerálního tuku se zvyšuje převážně nesprávnou životosprávou, hlavně nevhodnou stravou a stresem. Stres má velký vliv na to, kde a jak moc je v našem těle ukládán tuk. Stresový hormon kortizol ukládání viscerálního tuku významně zvyšuje.

U zdravých lidí lze množství tohoto tuku celkem snadno snížit. A to především změnou životního stylu, včetně kardio aktivit, silového tréninku, vhodné stravy, snížením stresu, delším a kvalitnějším spánkem a omezením alkoholu.

Zdroje


O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.