hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Triglyceridy

Triglyceridy (také triacylglyceroly, triacylglyceridy - TAG), společně s cholesterolem, patří do "tukové rodiny" nazývané lipidy a oba cirkulují v krvi. Triglyceridy jsou nejběžnějším typem tuku v těle. Pocházejí buď z jiných látek v těle, z jídla, nebo také z extra kalorií z jídla. Když se jí více kalorií, které tělo ihned nepotřebuje a nespálí, vznikne kalorický nadbytek a tělo pak tyto nadbytečné kalorie ukládá ve formě triglyceridů do tukových buněk jako zásobní zdroj energie. Později, když je zapotřebí energie mezi jídly, jsou pro tyto účely triglyceridy pomocí hormonů uvolňovány zpět. Triglyceridy tvoří zjednodušeně řečeno podkožní tuk.

Triglyceridy i cholesterol se ve svých čistých formách nemohou mísit s krví (protože jsou hydrofobní a krev obsahuje vodu). K pohybu těchto lipidů v krevním řečišti jsou proto používány takzvané transportní lipoproteiny. Mezi lipoproteiny patří i LDL cholesterol (ten "zlý"), který triglyceridy i cholesterol odvádí z jater na periferie (do kosterního svalstva a tukové tkáně), kde se ale může shromažďovat ve stěnách tepen. Takže pokud jsou hladiny triglyceridů v krvi příliš vysoké, mohou způsobit nahromadění plaku v tepnách. Lidé s vysokou hladinou triglyceridů mají i vyšší hladinu LDL cholesterolu. Když se v tepnách nahromadí plak, může v nich snížit průtok krve či jejich stěny "ucpat", což se nazývá ateroskleróza (arterioskleróza). To zvyšuje riziko srdečního infarktu a jiných srdečních chorob, riziko obezity, či riziko metabolického syndromu.

Mezi faktory, které mohou zvýšit hladinu triglyceridů, patří:

  • Nadbytek kalorií při sedavém způsobu života.
  • Nadváha a obezita.
  • Kouření cigaret.
  • Nadměrné pití alkoholu.
  • Některé léky.
  • Některé genetické poruchy.
  • Onemocnění štítné žlázy.
  • Špatně léčený diabetes 2. typu.
  • Onemocnění jater nebo ledvin.

Pro lidi s vysokou hladinou triglyceridů se doporučuje snížení množství tělesného tuku, více pohybu (sport) a úprava stravy. Takže celkově změna životního stylu, která zároveň pomůže i se zvýšením "dobrého" cholesterolu HDL a se snížením "špatného" cholesterolu LDL a tedy celkově ke zlepšení aterogenního indexu.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
INSPORTLINE
= sportovní a fitness vybavení =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Společnost inSPORTline je českým výrobcem a prodejcem fitness vybavení, včetně různých trenažérů, motodoplňků, outdoor vybavení, wellness, (elektro) kol a koloběžek, sportovního oblečení apod.