Testosteron
Testosteron je steroidní pohlavní hormon ze skupiny androgenů, který hraje klíčovou roli v regulaci řady tělesných funkcí převážně u mužů, ale v menší míře i u žen. Je produkován především ve varlatech (u mužů), v malých množstvích v nadledvinách (u mužů i žen) a ve vaječnících (u žen).
Produkce testosteronu je regulována hypotalamo-hypofyzárním systémem prostřednictvím luteinizačního hormonu, který stimuluje varlata k produkci testosteronu. Hladiny testosteronu se mění v závislosti na věku a pohlaví a jsou nejvyšší během puberty a dospívání. Poté se postupně s věkem snižují, zejména po 30. roce života (zhruba 1 - 2% ročně). U zdravých dospělých mužů do přibližně 40 let je průměrná hladina mezi 280 a 1000 ng/dL (nanogramů na decilitr).
Nízké hladiny testosteronu mohou vést k problémům jako je únava, snížená sexuální touha a libido, deprese, či ztráta svalové hmoty. Naopak vysoké hladiny mohou být spojeny se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění, s akné, či třeba s náhlými změnami nálady (s agresivním chováním).
Hlavní funkce testosteronu tedy jsou:
Pro cvičící osoby a sportovce je testosteron obzvláště zajímavý díky svým anabolickým účinkům.
Z hlediska fitness a posilování může mít testosteron vliv na:
Na hladinu testosteronu může mít vliv řada faktorů, včetně:
Lze nějak přirozeně (bez užívání syntetického testosteronu) zvýšit hladiny testosteronu?
Zvýšení testosteronu přirozenou cestou nad naše genetické maximum není možný. Čili bez užití farmakologických látek není možné zvýšit množství testosteronu nad naši přirozenou maximální úroveň. Mnozí výrobci doplňků stravy samozřejmě budou tvrdit opak, nicméně suplementace ani strava neumožní překonat naši přirozenou biologickou bariéru, která je daná genetikou.
Jinak řečeno, žádný suplement nemá zásadní vliv na zvýšení hladiny testosteronu u lidí, kteří už mají své hladiny normální, nebo blízké svému genetickému stropu. Většinou jsou to tedy jen marketingové sliby výrobců.
Lze nějak optimalizovat hladiny testosteronu?
Ano, existují způsoby, jak optimalizovat, nebo obnovit hladinu testosteronu na naše původní genetické naturální maximum. Pokud tedy aktuálně máme sníženou hladinu testosteronu (například a nejčastěji kvůli špatnému životnímu stylu), můžeme ji pozitivně zlepšit. A to především (jak už bylo výše zmíněno) minimalizací stresu, dostatkem kvalitního spánku, přísunem důležitých mikroživin ze stravy (hlavně zinku, hořčíku a vitamínu D), fyzickou aktivitou (především silovým tréninkem a komplexními cviky), omezením množství alkoholu, zhubnutím při obezitě atd.
Čili životospráva (a ne suplementace) je pro optimalizaci testosteronu klíčová.
KDO JSEM?
Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér v Praze a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.
STRAVA(23) | CVIČENÍ(26) | REGENERACE(6) | TĚLO(18) |