smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

Synbiotika

V roce 1995 uvedli Gibson a Roberfroid termín synbiotikum, který popisuje kombinaci synergicky působících probiotik a prebiotik. "Synbiotikum zavedené do zažívacího traktu by mělo selektivně stimulovat růst a aktivaci prospěšného střevního mikrobiomu, čímž by prospělo zdraví hostitele. Protože slovo "synbiotický" znamená synergii, měl by být tento termín vyhrazen pro produkty, u nichž prebiotická složka selektivně zvýhodňuje probiotický mikroorganismus. Hlavním účelem této kombinace je zlepšení přežití probiotických mikroorganismů v našem zažívacím traktu."

Čili zjednodušeně řečeno, synbiotickou stravu označujeme za předpokladu, že obsahuje jak prebiotika, tak probiotika a kde prebiotická část "krmí" prospěšné probiotické mikroorganismy. Předpokládá se, že kombinace probiotik a prebiotik, tj. synbiotik, je účinnější než samotná probiotika nebo prebiotika Hlavní význam použití synbiotik je tedy ten, že probiotika bez prebiotické potravy v trávicím systému prospívají hůře.

Synbiotické potraviny mohou být například sýry, kefíry, či některé druhy jogurtů.

V současné době asi nejvíce těží z konzumace synbiotik lidé užívající antibiotika. Synbiotický účinek probiotik a prebiotik je účinný hlavně při obnově střevního mikrobiomu po antibiotické léčbě, kdy synbiotika prospívají jeho mikrobům.

Zdroje informací

O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.