smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

Synbiotika

V roce 1995 uvedli Gibson a Roberfroid termín synbiotikum, který popisuje kombinaci synergicky působících probiotik a prebiotik. "Synbiotikum zavedené do zažívacího traktu by mělo selektivně stimulovat růst a aktivaci prospěšného střevního mikrobiomu, čímž by prospělo zdraví hostitele. Protože slovo "synbiotický" znamená synergii, měl by být tento termín vyhrazen pro produkty, u nichž prebiotická složka selektivně zvýhodňuje probiotický mikroorganismus. Hlavním účelem této kombinace je zlepšení přežití probiotických mikroorganismů v našem zažívacím traktu."

Čili zjednodušeně řečeno, synbiotickou stravu označujeme za předpokladu, že obsahuje jak prebiotika, tak probiotika a kde prebiotická část "krmí" prospěšné probiotické mikroorganismy. Předpokládá se, že kombinace probiotik a prebiotik, tj. synbiotik, je účinnější než samotná probiotika nebo prebiotika Hlavní význam použití synbiotik je tedy ten, že probiotika bez prebiotické potravy v trávicím systému prospívají hůře.

Synbiotické potraviny mohou být například sýry, kefíry, či některé druhy jogurtů.

V současné době asi nejvíce těží z konzumace synbiotik lidé užívající antibiotika. Synbiotický účinek probiotik a prebiotik je účinný hlavně při obnově střevního mikrobiomu po antibiotické léčbě, kdy synbiotika prospívají jeho mikrobům.

Zdroje informací
Chtěli byste mne při tvorbě tohoto FITNESS SLOVNÍKU, nebo při psaní mých ČLÁNKŮ podpořit? Jak a proč se můžete dozvědět zde. Děkuji Vám.

O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.