hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Svalový tonus

Svalový tonus, také známý jako svalové napětí, nebo zbytkové svalové napětí se dá definovat různě. Ve fyziologii, medicíně a anatomii znamená svalový tonus toto:

  • Nepřetržitou, pasivní a částečnou kontrakci svalů v klidovém stavu, která pomáhá s držením těla.
  • Bezvědomou a proměnlivou kontrakci svalů o nízké úrovni, když jsou svaly v klidu.
  • Stav napětí nebo odporu uvnitř svalových vláken v jednotlivých svalech a to za klidových podmínek (během odpočinku).

Svalový tonus udržuje částečnou kontrakci svalu (určitou tuhost) ve zcela uvolněném stavu (tomuto se říká klidový tonus). Primárním účelem svalového tonusu je ovšem vytváření reflexů (vzniká tak reflexní tonus). Během reflexního tonusu dochází k rychlé a bezvědomé reakci na jakékoli náhlé vnitřní i vnější podněty. Reflexní tonus tedy udržuje svaly připravené k akci. Vždy aktivovaný stav částečné kontrakce udržuje také rovnováhu a držení těla v posturálních svalech, čímž vzniká posturální tonus.

Dále svalový tonus vytváří teplo, které udržuje svaly zdravé a kontroluje správné funkce jiných orgánových systémů. Svalový tonus se neomezuje pouze na kosterní svaly, ale je také vlastností srdečních a hladkých svalů. Když člověk ztratí vědomí, nebo spí (v REM spánku), svalový tonus klesá.

Svaly jsou vždy alespoň částečně kontrahovány. Dokonce i zdánlivě uvolněné svaly mají malý stupeň napětí. Toto napětí je řízeno impulsy z centrální nervové soustavy a zvláštními receptory ve svalech, šlachách a kloubech. Tyto impulsy a receptory zásobují mozek potřebnými informacemi o neustále se měnícím napětí ve svalech a také o současné poloze svalů kdykoli během pohybu. Svalový tonus tedy vždy alespoň částečně existuje. Zmizí pouze poškozením nervů či smrtí. Pokud je nerv v určitém svalu poškozen, nemusí již být schopen stimulovat svalové kontrakce nezbytné k udržení svalového napětí a sval může ochabnout.

Příkladem svalového napětí v praxi může být třeba to, když automaticky škubneme hlavou při usínání vsedě. To je podvědomá reflexní reakce, která je umožněna přítomností svalového napětí.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
REHABILITAČNÍ POMŮCKY.CZ
= pomoc při tělesném omezení =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Rehabilitační pomůcky.cz jsou distributorem a prodejcem rozsáhlého sortimentu rehabilitačních, kompenzačních, ortopedických a cvičebních pomůcek.