smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

Svalové poškození

Svalové poškození je důležitou součástí rozvoje svalů, ale zřejmě ne nezbytnou (některé výzkumy vliv svalového poškození na svalovou hypertrofii dokonce zpochybňují). Svalové poškození ve fitness terminologii znamená mikrotrhliny ve svalech a zánětlivé procesy vlivem mechanického napětí a metabolického stresu. Tyto trhliny a záněty jsou při správné životosprávě následně opravovány a léčeny (díky MPS a procesu regenerace), čímž dochází k posilování (k adaptaci na případné další zatížení svalu) a růstu svalových vláken (hypertrofii).

Excentrické kontrakce mívají větší vliv na svalové poškození (a delší regeneraci) než kontrakce koncentrické. Rovněž větší rozsah pohybu při cviku mívá větší vliv na svalové poškození než menší rozsah. Z tohoto důvodu je důležité při snaze o svalový růst mít váhu pod kontrolou a spouštět ji plynule s napětím (tenzí) ve svalech a o něco déle než při jejím zvedání.

Chtěli byste mne při tvorbě tohoto FITNESS SLOVNÍKU, nebo při psaní mých ČLÁNKŮ podpořit? Jak a proč se můžete dozvědět zde. Děkuji Vám.

O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér kondičního posilování a fitness pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.