hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Superkompenzace

Superkompenzace je teorie (která se ale uplatňuje víceméně v každém tréninku) kdy se naše tělo po tréninku díky adaptačním procesům zotaví nad úroveň před tréninkem. Tato adaptace je podstatou fyzického tréninku a umožňuje nám zlepšit naši kondici a náš výkon.

Když sportovec podstoupí vhodnou tréninkovou zátěž, po které následuje odpovídající zotavení (regenerace), tělo sportovce se následně nejen vrátí na předchozí základní úroveň před tréninkem, ale takzvaně superkompenzuje, aby bylo tělo připraveno na další podobné (větší) tréninkové zatížení.

Superkompenzace se tradičně skládá ze čtyř fází:

  • Trénink a únava.
  • Obnova sil (zotavení, regenerace).
  • Superkompenzace.
  • Detraining (pokles výkonu).

Aby nedošlo na fázi číslo 4, je tedy nutné tréninky provádět v určité frekvenci (jinak se samozřejmě nebudeme zlepšovat).

Pokud vezmeme superkompenzaci z hlediska budování svalové hmoty, tak k superkompenzaci dochází v každém tréninku, při kterém díky zvedání vah (díky mechanickému napětí) dochází k rozpadu svalových bílkovin, ke svalovému poškození, k vyčerpání zásobních látek (např. glykogenu) a následně k celkové únavě. To po tréninku způsobí na nějaký čas pokles kondice a silového výkonu. Díky regeneračním činnostem a procesům se naše tělo následně vzpamatuje (zotaví) zvýšením syntézy svalových bílkovin a obnovením glykogenových zásob a svalové tkáně (hypertrofie), čímž se dostaneme na svoji základní úroveň před tréninkem. A pokud je regenerace dostatečná a správná, dojde dokonce k superkompenzaci, kdy se naše kondice a síla zvýší nad původní hodnoty před tréninkem. To znamená, že získáme o něco více svalů a síly než dříve. V následujících trénincích je pak důležité pomocí progresivního přetížení v těchto procesech (zátěž / adaptace) pokračovat.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
SAM 73
= sportovní a volnočasové oblečení =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
SAM 73 je ryze česká společnost, která již od roku 2004 vyrábí kvalitní sportovní a volnočasové oblečení. Soustředí se na nejnovější sportovní a volnočasové trendy, kvalitní materiály a pohodlné střihy.