hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

SO vlákna

Pomalá oxidativní "červená" vlákna (SO - slow oxidative, typ I) využívají oxidativní fosforylaci k vytváření kontrakcí s nízkým výkonem, ale po dlouhou dobu. Obsahují ve velkém množství mitochondrie a myoglobin. Myoglobin dává SO vláknům jejich červenou barvu.

SO vlákna jsou méně unavitelná, protože energie se dostává ke svalové činnosti pomalu a postupně. A to je také důvod, proč takto probíhající činnost může probíhat pouze s nízkou intenzitou. Rovněž se stačí odplavovat vedlejší produkt při spalování glukózy (laktát), takže výkon může nadále pokračovat.

Protože vlákna SO mohou fungovat po dlouhou dobu bez únavy, uplatňují se například při udržování našeho těla ve vzpřímené pozici (posturální svaly), při vytváření izometrických kontrakcí, stabilizaci kostí a kloubů, nebo při pomalých a častých pohybech nevyžadujících velké množství energie (vytrvalostní zátěž). Energii pro svoji práci získávají SO vlákna zejména štěpením tuku, což je téměř nevyčerpatelný zdroj energie, takže trénovaný jedinec může činnost provádět velmi dlouho.

Tato vlákna se uplatňují při vytrvalostních zátěžích nižší intenzity, to znamená u všech aerobních činností - běh, rotoped, plavání, aerobic, stepper atd.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
SPORTAGO
= specialista na výrobu běžeckých pásů =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Sportago je český e-shop, který se specializuje na výrobu běžeckých pásů a prodej sportovních potřeb pro fitness a posilování a pomůcek pro jógu. To vše pod jejich vlastní značkou Sportago.