Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
ELEVEN
= sportovní oblečení a doplňky =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Eleven Sportswear je český výrobce sportovního oblečení a sportovních doplňků, v jejichž sortimentu si vyberou cyklisté, běžci, fitness nadšenci či milovníci jakéhokoliv pohybu. Kvalitně zpracované oblečení navíc podtrhuje jedinečný design.
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Sarkopenie

Sarkopenie je definována jako progresivní a generalizovaný (rozšířený na celý organismus) stav kosterního svalstva, při kterém dochází k poklesu svalové hmoty, síly a funkčnosti, a který je spojen se zvýšenou pravděpodobností nepříznivých následků včetně pádů, zlomenin, tělesného postižení a úmrtnosti.

Sarkopenie tedy znamená úbytek hmoty a síly kosterního svalstva vlivem biologického stárnutí, při kterém dochází ke ztrátě motorických neuronů (nervů svalové činnosti) a k buněčné apoptóze (smrti). Ve výsledku tak dochází k značnému snížení počtu svalových vláken, zejména těch, která mají rychlou kontrakci (vlákna typu II), což vede ke snížení síly a funkční kvality svalu.

Kromě ztráty motorických neuronů a buněčné smrti mají vliv na sarkopenii i další faktory spojené se stářím, mezi které patří například snížení fyzické aktivity a celkového příjmu kalorií a bílkovin, změny hormonálního stavu, zánětlivé procesy, či faktory vedoucí ke změně syntézy bílkovin.

Sarkopenie u seniorů má za následek nižší bazální metabolismus a nižší potřebu kalorií (i díky menšímu množství svalů a snížené denní aktivitě). I přes méně jídla však sarkopenie u seniorů často zvyšuje množství tělesného tuku a to díky snížené kapacitě pro oxidaci tuků (obtížnějšímu hubnutí) a také díky zvýšenému viscerálnímu tuku. Přibývání na váze následně může mít vliv na vysoký krevní tlak a zhoršenou toleranci na glukózu. Dále sarkopenie často souvisí s tělesnou křehkostí, se sníženou hustotou kostí, s vyšší frekvencí pádů a zlomenin a se snížením svalové síly.

Pro prevenci poklesu funkčních schopností a výskytů pádů u starších mužů a žen je tedy důležité se zaměřit spíše na udržení nebo zvýšení svalové síly, nežli na velikost svalové hmoty. Ačkoli je svalová hmota samozřejmě nezbytná pro regulaci metabolické rovnováhy celého těla, celková neuromuskulární funkce se jeví jako kritický faktor pro udržení svalové síly a fyzické nezávislosti u starších osob.

Mnohým následkům sarkopenie je možné předcházet, nebo je dokonce zvrátit. A to například díky posilování, které může způsobit podstatné zvýšení síly a velikosti svalů za současného snížení množství tělesného tuku a to i u velmi starých lidí. Pro mnoho seniorů představuje silové cvičení nejbezpečnější a nejlevnější prostředek ke změně tělesného složení a zachování si dlouhodobé nezávislosti. V poslední době také stále více přibývá důkazů, které naznačují, že suplementace kreatinem může zlepšit anabolické prostředí vytvářené silovým tréninkem a následně stavy sarkopenie zmírnit.

Související článek o stáří, svalové hmotě a posilování můžete nalézt zde.

Zdroje

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Můj přběh


CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
KOLOSHOPCZ
= dodavatel kol a cyklokomponentů =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
KOLOSHOPCZ je dodavatelem kol a cyklokomponentů světových značek a zároveň je to parta lidí, kteří cyklotechnice a cyklistice obecně fandí a rozumí. Jejich doménou je prodej kol horských, silničních, trekingových, crossových a dětských.