hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Rotátorová manžeta

Rotátorovou manžetu (dále jen RM) tvoří skupina svalů a šlach v oblasti lopatky a ramenního kloubu, která drží ramenní kloub v ramenní jamce, čímž udržují ramenní kloub stabilní. Kromě stabilizační funkce umožňuje RM (jak už název napovídá) také bezpečnou rotaci ramene. RM obsahuje 4 svaly a každý z těchto svalů pomáhá při určitém pohybu ramene. Všechny tyto svaly vycházejí z lopatky a upínají se šlachami na horní část kosti pažní v blízkosti ramenního kloubu, čímž vytvářejí manžetu, která udržuje paži v ramenní jamce (obr. zde).

Svaly RM se dají zapamatovat pomocí zkratky SITS. Čili RM tvoří:

  • musculus Supraspinatus (sval nadhřebenový). Je zodpovědný za pohyb paže směrem od osy těla. Dělá tedy abdukci (odtažení) paže od těla.
  • m. Infraspinatus (sval podhřebenový). Je zodpovědný za vnější (laterální, boční) rotaci paže od osy (středu) těla.
  • m. Teres minor (malý sval oblý). Ten se také podílí na boční (vnější) rotaci paže.
  • m. Subscapularis (sval podlopatkový). Jedná se o nejsilnější a největší sval RM, který se podílí na většině pohybů ramene, ale je důležitý zejména pro vnitřní (mediální) rotaci paže směrem ke středu těla.

Zranění RM jsou poměrně častá, ať už v zaměstnání, či při sportu. Může se jednat o chronický zánět, či natržení jedné nebo více šlach RM. Většinou vzniká nějaký problém při dlouhodobém jednotvárném namáhavém pohybu ruky stále stejným (a často nevhodným) směrem.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
EVONA
= punčochové zboží a prádlo =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
EVONA je ryze česká značka s více jak padesátiletou tradicí. EVONA je zároveň největší český výrobce punčochového zboží, v jejich nabídce lze ale nalézt i kvalitní spodní prádlo, pyžama, ponožky a další módní zboží pro ženy, muže i děti.