hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Pumpa (napumpování)

Takzvaná pumpa (hyperémie) neboli napumpování svalů úzce souvisí s metabolickým stresem. Silové cvičení je převážně anaerobní proces, při kterém se vyplavují vedlejší produkty. Pracující svaly tak potřebují více krve, která jim jednak dodává kyslík a živiny a zároveň jim pomáhá s odstraněním oněch vedlejších produktů (laktátu atd.). Během intenzivního cvičení (jako je například posilování) svaly díky centrální nervové soustavě (CNS) vykonávají řadu intenzivních kontrakcí, což vede ke stlačení žil, které odebírají krev z pracujících svalů (zatímco tepny pokračují v dodávání krve do svalů) a zároveň ke zvýšení srdeční frekvence. Výsledek je takový, že v těle je čerpáno více krve než obvykle a to vyšší rychlostí při nižším průtoku. Krev z jiných orgánů a tělesných procesů (jako je močový nebo trávicí systém) je odkloněna, aby byla dodána do svalů k podání maximálního výkonu. Krev ale přichází do svalu rychleji, než může odejít a ve svalech se hromadí. Tím se zvyšuje napětí ve svalech (krev vytéká do mezitkáňových prostor), které tak zvětší svůj objem a dojde k "těsnějšímu" a "plnějšímu" pocitu (tlaku), který nazýváme "pumpou".

Aby tedy svaly při výkonu účinně fungovaly a rychleji se po námaze zotavovaly, je určité množství krve ve svalech zapotřebí. Pumpa je tak jedním z účinných prostředků k budování svalové hmoty.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
BUSHCRAFTSHOP.CZ
= vybavení pro pobyt v přírodě =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
BUSHCRAFTshop.cz nabízí kompletní vybavení pro pobyt v přírodě a to nejen od prověřených zahraničních značek, ale také pod svou vlastní českou značkou JUBÖ Bushcraft. Ideální pro milovníky outdoor, kempingu, turistiky, military, či třeba grilování.