hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

ABECEDNÍ SEZNAM VŠECH POJMŮ

Probiotika

Slovo probiotikum se skládá z řeckého slova "pro", což znamená "podpora" a ze slova "biotikum", což znamená "život". Probiotika jsou kombinací živých prospěšných bakterií nebo některých typů kvasinek, které přirozeně žijí na našem těle či uvnitř našeho těla a poskytují nám řadu zdravotních výhod. A to zejména našemu trávicímu systému zlepšením rovnováhy jeho střevního mikrobiomu. Některé bakterie pomáhají trávit potravu, jiné ničí buňky způsobující onemocnění, nebo pomáhají s produkcí některých vitamínů. Probiotika tedy hrají důležitou roli při udržování imunologické rovnováhy v našem zažívacím traktu prostřednictvím přímé interakce s imunitními buňkami.

V našem těle máme neustále "dobré" i "špatné bakterie". Když dostaneme například nějakou infekci, špatné bakterie se přemnoží a vyřadí náš organismus z rovnováhy. Dobré bakterie pomáhají s likvidací špatných bakterií a vracejí ztracenou rovnováhu zpět. Probiotické doplňky a potraviny jsou způsob, jak do těla dostat ty dobré bakterie.

Účinnost probiotických mikroorganismů byla prokázána u celé řady chorob souvisejících s trávicím traktem. Například u akutních infekčních bakteriálních a virových průjmů, či u průjmů vyvolaných antibiotiky, které narušily přirozený mikrobiom pacienta. Dále mohou probiotika zmírnit či ovlivnit nespecifické potíže zažívacího traktu u zdravých lidí, záněty zažívacího traktu, normální konzistenci stolice a její průchod při zácpě, syndrom dráždivého tračníku apod.

Probiotika může náš organismus získat buď z doplňků stravy, z kosmetických přípravků, nebo z potravin vyrobených bakteriální fermentací (kvašením). Mezi probiotická jídla patří například jogurty, kefíry, kysané zelí, tradičně vyráběné sýry, tempeh, kimchi, natto (fermentovaný sýr ze sójových bobů), pickles apod. Probiotika by neměla být zaměňována s prebiotiky, což jsou nestravitelné složky potravin, které pomáhají "krmit" přátelské bakterie v našem střevě (tedy náš příznivý střevní mikrobiom i samotné probiotika).

Nejběžnější mikroorganismy v probiotikách jsou bakterie, které patří do skupin zvaných Lactobacillus a Bifidobacterium, z kvasinek to jsou Saccharomyces boulardii. Je zajímavé, že různé typy probiotik mohou mít různé účinky a zabývají se tedy různými zdravotními stavy. Proto je nezbytné zvolit správný typ probiotik.

Kombinace synergicky působících probiotik a prebiotik se nazývá synbiotika.

Zdroje informací
S tím vším vám může pomoci silové cvičení...
...a já - Mgr. Karel Šmída,
Pojďte se mnou posilovat a něco ve svém životě změnit.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér v Praze a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.