hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Princip velikosti (Hennemanův)

Během silového tréninku se nábor svalů při cviku řídí takzvaným Hennemanovým principem velikosti, který souvisí s aktivací a zapojením motorických jednotek. Motorická jednotka je základní funkční ovládací prvek centrální nervovové soustavy, který vytváří pohyb a sílu. Hennemanův princip velikosti říká, že schopnost motorických jednotek vytvářet sílu přímo souvisí s velikostí této síly, čili že motorické jednotky se povolávají do akce postupně a uspořádaně.

Jinak řečeno, nábor motorických jednotek je primárně založen na silových potřebách kladených na sval. To tedy znamená, že na začátku cviku (série) s nízkým zatížením (kdy je potřeba méně síly a úsilí) se podle tohoto principu primárně zapojují menší motorické jednotky s nízkým prahem, které inervují méně unavitelná pomalá svalová vlákna typu I. Jakmile se nízkoprahové jednotky unaví a je tak potřeba větší síly a úsilí, jsou aktivovány větší vysokoprahové motorické jednotky, které zase inervují rychlá silová svalová vlákna typu II. Nakonec dojde k náboru celého fondu motorických jednotek a svalových vláken.

Takže když princip velikosti aplikujeme na jednu pracovní sérii, tak jak je při provádění cviku potřeba díky narůstající únavě více síly, jsou motorické jednotky postupně aktivovány podle jejich velikosti a potřeby daného silového výkonu. Přičemž nejprve jsou "povolány" do akce malé motorické jednotky a postupem času při rostoucí únavě a zvyšujícímu se úsilí jsou povolány i velké motorické jednotky. Motorické jednotky jsou tak během jedné série postupně nabírány s rostoucími požadavky na produkci síly, což nakonec povede k aktivaci celého spektra motorických jednotek.

Zdroje

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
MEATFLY
= streetwear a outerwear =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
MEATFLY je česká značka streetwear a outerwear s více jak pětadvacetiletou tradicí. Z původního zaměření na skate / snowboarding se jejich sortiment rozrostl o další více či méně adrenalinové činnosti, nicméně skate kořeny zůstaly.