FITNESS SLOVNÍK
Polyfenoly
Polyfenoly mají příznivý vliv na lidské zdraví a to i díky svým antioxidačním a protizánětlivým účinkům
Resources and Biological Activities of Natural Polyphenols
Polyphenols: Benefits to the Cardiovascular System in Health and in Aging
A Survey of Modulation of Gut Microbiota by Dietary Polyphenols
Dietary Polyphenols and Obesity
Dietary antioxidant flavonoids and risk of coronary heart disease: the Zutphen Elderly Study
Flavonols and cardiovascular disease
Neuroinflammation: modulation by flavonoids and mechanisms of action
Phenol antioxidant quantity and quality in foods: fruits
Tea Polyphenols in Promotion of Human Health
The effects of polyphenols and other bioactives on human health
Grape Polyphenols’ Effects in Human Cardiovascular Diseases and Diabetes
Bioavailability of Dietary Polyphenols and Gut Microbiota Metabolism: Antimicrobial Properties
Polyfenoly (mezi které patří i flavonoidy) jsou rostlinné sloučeniny (fytochemikálie), které mohou mít podle některých studií velmi příznivý vliv na lidské zdraví. Pravidelná konzumace polyfenolů může snížit kardiovaskulární rizika (krevní tlak, krevní cukr, krevní sraženiny), záněty střev a vysoké hladiny LDL cholesterolu, může zlepšit naše trávení, snahu o zhubnutí, funkce mozku a chránit nás před některými druhy rakoviny. Polyfenoly rovněž mohou snížit míru oxidačního stresu, tudíž se považují i za účinné antioxidanty. Antioxidanty jsou důležité pro ochranu buněk před poškozením volnými radikály.
Polyfenoly mají nejspíš příznivý vliv na naše zdraví, ale je potřeba ještě dalších studií
The Reciprocal Interactions between Polyphenols and Gut Microbiota and Effects on Bioaccessibility
Dietary polyphenols and the prevention of diseases
Cocoa Polyphenols: Evidence from Epidemiological Studies
Interactions of gut microbiota with dietary polyphenols and consequences to human health
Nicméně existují i studie, které jsou ohledně vlivu samotných polyfenolů na lidské zdraví trochu zdrženlivější. Pozitivní vlastnosti polyfenolů z potravy tak mohou být klidně vysvětleny jen na základě vzájemného vztahu se střevním mikrobiomem. Polyfenoly mohou ovlivnit složení střevního mikrobiomu a bakterie střeva mohou metabolizovat polyfenoly na bioaktivní sloučeniny, které přinášejí určité zdravotní přínosy.
Podobně jako prebiotická vláknina nemohou být polyfenoly v našem těle většinou účinně rozkládány a absorbovány a proto se dostanou do tlustého střeva, kde se jimi mohou krmit střevní bakterie. A jak už bylo zmíněno v odstavci výše, tím mohou polyfenoly prospívat našemu "hodnému" střevnímu mikrobiomu a potlačovat ten "zlý". Což nám zase ve výsledku může pomoci v boji s různými záněty střev, které jsou považovány za hlavní příčinu mnoha chronických chorob.
Polyfenoly v lidském organismu působí podobně jako vitamíny a přirozeně se vyskytují v rostlinných potravinách, jako jsou ořechy (mandle, vlašské ořechy), semena, bobuloviny (borůvky, jahody, maliny, brusinky apod.), olivový olej, káva a čaj (zejména zelený čaj), kakao a hořká čokoláda, hroznové víno (též víno jako nápoj), arašídy, cibule, brokolice a jiné.
KDO JSEM?
Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér v Praze a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.
STRAVA(23) | CVIČENÍ(25) | REGENERACE(6) | TĚLO(18) |