hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Polyfenoly

Polyfenoly (mezi které patří i flavonoidy) jsou rostlinné sloučeniny (fytochemikálie), které mohou mít podle některých studií velmi příznivý vliv na lidské zdraví. Pravidelná konzumace polyfenolů může snížit kardiovaskulární rizika (krevní tlak, krevní cukr, krevní sraženiny), záněty střev a vysoké hladiny LDL cholesterolu, může zlepšit naše trávení, snahu o zhubnutí, funkce mozku a chránit nás před některými druhy rakoviny. Polyfenoly rovněž mohou snížit míru oxidačního stresu, tudíž se považují i za účinné antioxidanty. Antioxidanty jsou důležité pro ochranu buněk před poškozením volnými radikály.

Nicméně existují i studie, které jsou ohledně vlivu samotných polyfenolů na lidské zdraví trochu zdrženlivější. Pozitivní vlastnosti polyfenolů z potravy tak mohou být klidně vysvětleny jen na základě vzájemného vztahu se střevním mikrobiomem. Polyfenoly mohou ovlivnit složení střevního mikrobiomu a bakterie střeva mohou metabolizovat polyfenoly na bioaktivní sloučeniny, které přinášejí určité zdravotní přínosy.

Podobně jako prebiotická vláknina nemohou být polyfenoly v našem těle většinou účinně rozkládány a absorbovány a proto se dostanou do tlustého střeva, kde se jimi mohou krmit střevní bakterie. A jak už bylo zmíněno v odstavci výše, tím mohou polyfenoly prospívat našemu "hodnému" střevnímu mikrobiomu a potlačovat ten "zlý". Což nám zase ve výsledku může pomoci v boji s různými záněty střev, které jsou považovány za hlavní příčinu mnoha chronických chorob.

Polyfenoly v lidském organismu působí podobně jako vitamíny a přirozeně se vyskytují v rostlinných potravinách, jako jsou ořechy (mandle, vlašské ořechy), semena, bobuloviny (borůvky, jahody, maliny, brusinky apod.), olivový olej, káva a čaj (zejména zelený čaj), kakao a hořká čokoláda, hroznové víno (též víno jako nápoj), arašídy, cibule, brokolice a jiné.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
ELEVEN
= sportovní oblečení a doplňky =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Eleven Sportswear je český výrobce sportovního oblečení a sportovních doplňků, v jejichž sortimentu si vyberou cyklisté, běžci, fitness nadšenci či milovníci jakéhokoliv pohybu. Kvalitně zpracované oblečení navíc podtrhuje jedinečný design.