hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Periferní únava

Periferní únava je taková únava, při které dochází během vysoce intenzivního cvičení s neměnným zatížením k poklesu aktivní funkce kosterního svalstva a to výsledkem jiných mechanismů, než které jsou způsobeny centrálním nervovým systémem. Čili k periferní únavě dochází tehdy, když v reakci na cvičení o vysoké intenzitě dojde díky mechanismům na periferní úrovni (v samotném svalu) ke změnám metabolického prostředí uvnitř svalu. Konkrétně může ve svalu dojít například k vyčerpání zásob energie (ATP, kreatinfosfátu, glykogenu), k akumulaci vedlejších metabolických produktů ve svalu (například laktátu), nebo k poškození svalového kontraktilního mechanismu (dojde ke svalovému poškození či DOMS a k omezení pohybu svalů). A to vše nezávisle na únavě centrální.

Zdroje

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
MASTER SPORT
= sportovní vybavení a potřeby =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Společnost MASTER SPORT je česká firma prodávající sportovní vybavení a potřeby a to krom jiných značek i pod svou vlastní značkou MASTER® (fitness a sportovní potřeby) a MASTERJUMP® (airtracky, trampolíny).