Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
MASTER SPORT
= sportovní vybavení a potřeby =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Společnost MASTER SPORT je česká firma prodávající sportovní vybavení a potřeby a to krom jiných značek i pod svou vlastní značkou MASTER® (fitness a sportovní potřeby) a MASTERJUMP® (airtracky, trampolíny).
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Oxidativní fosforylace

Oxidativní fosforylace je chemický proces, během kterého dochází k tvorbě a obnově ATP buď formou aerobní glykolýzy (substrátem je zde glykogen nebo glukóza), nebo štěpením triglyceridů na volné mastné kyseliny v tukových buňkách. Jako zdroje energie zde tedy působí buď sacharidy (glykogen a glukóza), nebo podkožní tuk. K těmto dějům je v obou případech potřeba dostatečného přísunu kyslíku.

Aerobní glykolýza probíhá v buňkách, kde je z glykogenu (glukózy) vytvořen pyruvát, který je při podmínkách dostatečného množství kyslíku dopraven do mitochondrií buněk. Odtud pyruvát vstupuje do Krebsova cyklu, kde je následnou oxidativní fosforylací oxidován na vodu, oxid uhličitý a molekuly ATP.

Pakliže je jako zdroj energie využíván tuk (triglyceridy místo glykogenu), tak nejprve dochází k uvolňování mastných kyselin z buněk do krve a dál do svalů, odkud putují do Krebsova cyklu, kde jsou následnou oxidativní fosforylací oxidovány na vodu, oxid uhličitý a molekuly ATP.


Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Můj přběh


CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
LITTLE SHOES
= e-shop s dětskými a dospělými botami =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Little Shoes je e-shop s dětskými a dospělými botami, který se specializuje hlavně na barefoot a jehož cílem je #barefootvsem, jelikož barefoot není alternativa, barefoot je nová bota!