hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Oxidační stres

Oxidace je normální a nezbytný proces, který probíhá v lidském těle. Oxidační stres (nebo též oxidativní stres) je jev způsobený nerovnováhou mezi produkcí a akumulací reaktivních druhů kyslíku v buňkách a tkáních (volné radikály, prooxidanty) a schopností biologického systému detoxikovat tyto reaktivní produkty (pomocí antioxidantů). Jinými slovy k oxidačnímu stresu dochází při nerovnováze mezi volnými radikály a antioxidanty v těle.

Buňky těla produkují volné radikály během normálních metabolických procesů (např. po konzumaci jídla). Buňky však také produkují i antioxidanty (vnitřní / endogenní antioxidanty), které tyto volné radikály neutralizují. Obecně je tělo schopné rovnováhu mezi antioxidanty a volnými radikály udržovat. Když tomu tak není, dlouhodobá nerovnováha vede k poškození buněk a tkání (tukové tkáně, DNA, bílkovin). Poškození volnými radikály může změnit pokyny, které jsou kódované v řetězci DNA. Toto poškození může vzniknout v důsledku některých nemocí (např. při kardiovaskulárním onemocnění, cukrovce, vysokém krevním tlaku, při zánětech v těle, degeneraci neuronů, nebo třeba při rakovině). V tomto případě hovoříme o vnitřních faktorech. Oxidační stres však mohou způsobit i vnější faktory, jako je například znečištěné ovzduší, sluneční záření (nadměrné opalování), radiace, některé pesticidy a jiné průmyslové chemikálie, strava (tučné a sladké jídlo, alkohol), některé léky, stres, nadměrné cvičení, či kouření. Oxidační stres má rovněž vliv na proces stárnutí těla.

I když se vystavení volným radikálům nelze úplně vyhnout, určitý životní styl zahrnující vhodnou stravu, cvičení a čisté prostředí může pomoci udržet naše tělo v rovnováze a zabránit tak jeho poškození a nemocem. Snaha tedy je zvýšit hladinu antioxidantů (vnější / exogenní antioxidanty - ovoce, zelenina, vitamín C, vitamín E, beta-karoten) a snížit tvorbu volných radikálů (alkohol, kouření, přejídání se, stres, nedostatek kvalitního spánku apod.).

Zdroje informací

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
REHABILITAČNÍ POMŮCKY.CZ
= pomoc při tělesném omezení =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Rehabilitační pomůcky.cz jsou distributorem a prodejcem rozsáhlého sortimentu rehabilitačních, kompenzačních, ortopedických a cvičebních pomůcek.