smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

Oxidační stres

Oxidace je normální a nezbytný proces, který probíhá v lidském těle. Oxidační stres (nebo též oxidativní stres) je jev způsobený nerovnováhou mezi produkcí a akumulací reaktivních druhů kyslíku v buňkách a tkáních (volné radikály, prooxidanty) a schopností biologického systému detoxikovat tyto reaktivní produkty (pomocí antioxidantů). Jinými slovy k oxidačnímu stresu dochází při nerovnováze mezi volnými radikály a antioxidanty v těle.

Buňky těla produkují volné radikály během normálních metabolických procesů (např. po konzumaci jídla). Buňky však také produkují i antioxidanty (vnitřní / endogenní antioxidanty), které tyto volné radikály neutralizují. Obecně je tělo schopné rovnováhu mezi antioxidanty a volnými radikály udržovat. Když tomu tak není, dlouhodobá nerovnováha vede k poškození buněk a tkání (tukové tkáně, DNA, bílkovin). Poškození volnými radikály může změnit pokyny, které jsou kódované v řetězci DNA. Toto poškození může vzniknout v důsledku některých nemocí (např. při kardiovaskulárním onemocnění, cukrovce, vysokém krevním tlaku, při zánětech v těle, degeneraci neuronů, nebo třeba při rakovině). V tomto případě hovoříme o vnitřních faktorech. Oxidační stres však mohou způsobit i vnější faktory, jako je například znečištěné ovzduší, sluneční záření (nadměrné opalování), radiace, některé pesticidy a jiné průmyslové chemikálie, strava (tučné a sladké jídlo, alkohol), některé léky, stres, nadměrné cvičení, či kouření. Oxidační stres má rovněž vliv na proces stárnutí těla.

I když se vystavení volným radikálům nelze úplně vyhnout, určitý životní styl zahrnující vhodnou stravu, cvičení a čisté prostředí může pomoci udržet naše tělo v rovnováze a zabránit tak jeho poškození a nemocem. Snaha tedy je zvýšit hladinu antioxidantů (vnější / exogenní antioxidanty - ovoce, zelenina, vitamín C, vitamín E, beta-karoten) a snížit tvorbu volných radikálů (alkohol, kouření, přejídání se, stres, nedostatek kvalitního spánku apod.).

Zdroje informací

O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.