hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Omega-6 mastné kyseliny

Omega-6 mastné kyseliny se zařadí do takzvaných polynenasycených mastných kyselin (stejně jako omega-3). Termín "polynenasycený" znamená, že tyto tuky mají mnoho dvojných vazeb a jsou tak při pokojové teplotě tekuté. Omega-6 jsou pro lidský organismus nezbytné, a jelikož lidské tělo nemá enzymy, které by je produkovaly, musíme je získat ze stravy. Jsou pro nás tudíž esenciální.

Poměr omega-6 / omega-3 a zdraví

Polynenasycené mastné kyseliny (Polyunsaturated Fatty Acids, PUFA) nejsou pro naše tělo jen zdrojem energie. Tyto tuky jsou biologicky aktivní a mají důležitou roli ve srážení krve a regulaci zánětů. Obecně jsou omega-6 podle vědců považovány za prozánětlivé, zatímco omega-3 působí v našem těle protizánětlivě. Záněty hrají klíčovou roli v imunitním systému.

Lidé by tedy měli jíst více omega-3, než omega-6. Respektive a lépe řečeno, měli by konzumovat zdravý poměr omega-6 a omega-3 (ten se zdá být mezi 1:1 až 4:1). Lidé konzumující typickou západní stravu v posledních několika desetiletích mohou mít tento poměr klidně kolem 16:1 ve prospěch omega-6. Nevyvážená konzumace omega-6 a omega-3 ve stravě je tedy pro lidské zdraví škodlivá a může vést k řadě chronickým onemocněním.

Chronická zánětlivá onemocnění a jiné stavy, jako jsou různá kardiovaskulární onemocnění, nealkoholická ztukovatění jater, cukrovka, obezita, revmatoidní artritida, rakovina, zánětlivá onemocnění střev, Alzheimerova choroba, apod. jsou spojeny se zvýšenou produkcí zánětlivých a imunitních faktorů (činitelů - např. PGE2, LTB4, TXA2, IL-1β, IL-6, TNF-α), přičemž produkce těchto faktorů se zvyšuje se zvýšenou konzumací omega-6 společně se sníženým příjmem omega-3.

Zdroje omega-6

Pokud chceme snížit příjem omega-6, je vhodné se vyhýbat zpracovaným semenným a rostlinným olejům s vysokým obsahem omega-6 a také zpracovaným potravinám, které je obsahují.

Mezi produkty obsahující vysoké či vyšší množství omega-6 tedy patří například slunečnicový, kukuřičný, světlicový a sójový olej a průmyslově zpracované potraviny, které tyto oleje obsahují. Dále omega-6 obsahují v určitém množství margaríny, sója, vlašské ořechy, slunečnicová semínka, mandle, nebo kešu ořechy.

Naopak olivový olej, palmový olej, kokosový olej, máslo a vepřové sádlo mají relativně nízký obsah omega-6.

Životní styl

Je však důležité si uvědomit, že prospěch ze stravy s nízkým obsahem omega-6 mastných kyselin je dlouhodobý proces a vyžaduje trvalou změnu životního stylu. Většina lidí ukládá velké množství omega-6 mastných kyselin do svého tělesného tuku dlouhodobě a jejich odstranění tak může nějakou dobu trvat. S tím souvisí i to, že pokud někdo jí rozumnou, pestrou a vyváženou stravu (jí tzv. "zdravě"), nemusí příjem omega-6 řešit tolik, jako lidé konzumující stravu nevyváženou a založenou hlavně na vysoce průmyslově zpracovaných potravinách a fast foodu.

Jak už bylo zmíněno na začátku, omega-6 mastné kyseliny (stejně jako omega-3) jsou esenciální, tudíž určitý příjem omega-6 je pro dobře fungující organismus nutný a prospěšný. Takže než omega-6 eliminovat úplně, je lepší si jejich příjem spíše jen ohlídat a soustředit se také na konzumaci dostatku omega-3 mastných kyselin, abychom ve své stravě udrželi příznivý poměr zdravých tuků.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
E-SPORTSHOP.CZ
= prodej sportovního zboží =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Nabídka internetového obchodu e-sportshop.cz (spadajícího pod firmu Radansport s.r.o.) obsahuje zboží z oblasti sportu, fitness, campingu či domácích hobby produktů. Některé zboží je nabízeno pod vlastní registrovanou českou značkou MERCO.