Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
ZKUSTE NutritionPro
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Nutraceutika

Termín "nutraceutikum" byl vytvořen ze slov "nutrition" (výživa) a "pharmaceutical" (léčivo) v roce 1989 dr. Stephenem DeFelicem a původně byl tento termín definován jako "potravina či potravinářský výrobek (nebo jejich části), které poskytují zdravotní a léčebné výhody, včetně prevence a léčby onemocnění". Nutraceutika jsou přírodní bioaktivní chemické sloučeniny odvozené z funkčních potravin, čili jsou to funkční složky prodávané ve formě prášků, tablet, tekutin a dalších léčivých forem, které nejsou obecně spojovány s potravinami. Nutraceutikum je tedy poměrně široký pojem, který prostě označuje jakýkoli výrobek získaný z potravinového zdroje, který poskytuje nějaké zdravotní výhody.

Avšak nutraceutika (funkční složky) nejsou určeny k použití jako běžná potravina, nebo jako jediná součást jídla či diety a jedná se tak tedy více méně o synonymum pro u nás "zaběhlejší" termín doplněk stravy. Některé funkční složky se v některých zemích prodávají jako nutraceutika / doplňky stravy (kdy podle definice a regulačních zákonů jsou doplňky stravy zbaveny nežádoucích účinků), v jiných zemích však jako léčiva (tj. s možnými vedlejšími účinky a vyžadující lékařský předpis).

Zdroje

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.


CHCI ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE