FITNESS SLOVNÍK
Neuromuskulární (svalová) paměť (adaptace)
Neuromuskulární paměť, či svalová paměť, nebo také neuromuskulární adaptace, je proces motorického (pohybového) učení, při kterém si svaly osvojují určité motorické dovednosti pomocí opakování. Silový trénink (nebo jiná sportovní či fyzická činnosti) uvádí do činnosti takzvané motorické jednotky, které zajišťují během funkčních pohybů spolupráci mezi mozkem a svaly sportovce. Motorické jednotky vysílají stimul z nervů do svalu a čím víc a častěji se toto děje, tím lépe a přesněji se ony stimuly dostanou do správných svalů. Tomuto procesu se říká motorické učení, jehož hlavní oblastí je mozeček.
Neuromuskulární paměť či adaptace tedy zahrnuje schopnosti mozku získávat a používat svaly ke kontrakci a produkci určitého pohybu. Při posilování (obzvláště u začátečníků) se mozek cvičícího "učí" zapojovat a spouštět ty správné svaly, aby se dosáhlo požadovaného pohybu. Postupem času se technika při tréninku vtiskne do paměti a pohyb se stane automatickým a přesným s malou nebo žádnou vědomou námahou. Jakmile k tomu dojde, cvičenec se již nebude muset tolik intenzivně soustředit, aby vytvořil požadovaný pohyb.
Mind - Muscle Connection při budování svalové síly a hmoty zřejmě funguje
The Mind-Muscle Connection: A Key to Maximizing Growth?
The Mind-Muscle Connection in Resistance Training: Friend or Foe?
Importance of Mind-Muscle Connection During Progressive Resistance Training
Differential Effects of Attentional Focus Strategies During Long-Term Resistance Training
Effect of instructions on EMG during the bench press in trained and untrained males
Nicméně určité "myšlení" na procvičovaný sval je stále žádoucí, jelikož existuje také něco jako "propojení svalu s myslí" (Mind - Muscle Connection), což je důležitá činnost při budování svalové hmoty a síly.
Z výše popsaných důvodů je zapotřebí se již od začátku věnovat správné technice cviků, protože následné "odnaučení se" špatných pohybových vzorců je většinou náročnější, než prvotní učení se správné techniky. Také je nutná určitá pravidelnost tréninků pro rychlejší zapamatování si správných pohybů při vykonávání cviku. Až stovky či tisíce opakování způsobí jistotu při cviku a automatické zapojení správných svalů.
KDO JSEM?
Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér v Praze a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.
STRAVA(23) | CVIČENÍ(25) | REGENERACE(6) | TĚLO(18) |