smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

MPS

MPS (Muscle Protein Synthesis) znamená syntézu svalových bílkovin, která je nezbytná pro budování svalové hmoty (hypertrofii). Jedná se o anabolický děj.

Bílkovina je stavebním kamenem svalů. Syntéza svalových bílkovin je proces, při kterém vznikají bílkoviny k opravě intenzivním cvičením poškozených svalových vláken. Je to opačný proces vůči rozpadu svalových bílkovin (MPB, proteolýza), ve kterém se bílkovina v důsledku cvičení rozpadá.

Poměr MPS k MPB určuje, zdali jsou svalové tkáně vytvářeny, nebo ztráceny. Pokud je MPS větší než MPB, je dosaženo růstu svalů (hypertrofii) a anabolické děje převažují nad těmi katabolickými.

MPS lze ovlivnit intenzitou cvičení (dostatečně, ale zároveň přiměřeně těžkými váhami) a dostatečným (ale zároveň přiměřeným) příjmem bílkovin (bezprostředně po něm, ale hlavně během celého dne / celých dní). Díky bílkovinám se jednotlivé aminokyseliny uvolní do svalů a nahradí "ztracené" aminokyseliny z cvičení.

Co se týče toho cvičení, tak studie manipulující s intenzitou cvičení (pracovní zátěží) ukázaly, že zvýšení MPS je zanedbatelné při silovém tréninku o nízké intenzitě cca 20 – 40% 1RM, ale maximální při 70 – 90% maxima na jedno opakování. Nicméně cvičení s nízkou intenzitou provedené do selhání však tuto MPS reakci vyrovná (jinak řečeno, čím nižší je váha, tím více bychom se měli přiblížit selhání a naopak).

Délka syntézy svalových bílkovin po silovém tréninku trvá cca 1 až 2 dny.

Kombinace správného cvičení a stravy je tedy k maximalizaci svalového růstu, k urychlení regenerace a ke zlepšení sportovních výsledků klíčová.

Zdroje

Chtěli byste mne při tvorbě tohoto FITNESS SLOVNÍKU, nebo při psaní mých ČLÁNKŮ podpořit? Jak a proč se můžete dozvědět zde. Děkuji Vám.

O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér kondičního posilování a fitness pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.