hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

MPS

MPS (Muscle Protein Synthesis) znamená syntézu svalových bílkovin, která je nezbytná pro budování svalové hmoty (hypertrofii). Jedná se o anabolický děj.

Bílkovina je stavebním kamenem svalů. Syntéza svalových bílkovin je proces, při kterém vznikají bílkoviny k opravě intenzivním cvičením poškozených svalových vláken. Je to opačný proces vůči rozpadu svalových bílkovin (MPB, proteolýza), ve kterém se bílkovina v důsledku cvičení rozpadá.

Poměr MPS k MPB určuje, zdali jsou svalové tkáně vytvářeny, nebo ztráceny. Pokud je MPS větší než MPB, je dosaženo růstu svalů (hypertrofii) a anabolické děje převažují nad těmi katabolickými.

MPS lze ovlivnit intenzitou cvičení (dostatečně, ale zároveň přiměřeně těžkými váhami) a dostatečným (ale zároveň přiměřeným) příjmem bílkovin (bezprostředně po něm, ale hlavně během celého dne / celých dní). Díky bílkovinám se jednotlivé aminokyseliny uvolní do svalů a nahradí "ztracené" aminokyseliny z cvičení.

Při cvičení s vysokou zátěží není k růstu svalů zapotřebí svalového selhání, zatímco s nízkou zátěží spíše ano

Muscle Failure Promotes Greater Muscle Hypertrophy in Low-Load but Not in High-Load Resistance Training

Is Resistance Training to Muscular Failure Necessary?

Co se týče toho cvičení, tak studie manipulující s intenzitou cvičení (pracovní zátěží) ukázaly, že zvýšení MPS je zanedbatelné při silovém tréninku o nízké intenzitě cca 20 – 40% jednoho opakovacího maxima (1RM), ale maximální při 70 – 90% 1RM. Nicméně cvičení s nízkou intenzitou provedené do selhání však tuto MPS reakci zřejmě vyrovná (jinak řečeno, čím nižší je váha, tím více bychom se měli přiblížit selhání a naopak). To pravděpodobně platí i u pokročilých cvičenců.

Délka syntézy svalových bílkovin po silovém tréninku trvá cca 1 až 2 dny.

Kombinace správného cvičení a stravy je tedy k maximalizaci svalového růstu, k urychlení regenerace a ke zlepšení sportovních výsledků klíčová.

Zdroje

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
HONZOVY LONGBOARDY
= vybavení pro akční sporty =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Obchod Honzovy LONGBOARDY nabízí vybavení pro longboardy, skateboardy, trekové brusle, penny boardy, freestyle koloběžky a další akční sporty v e-shopu i v kamenné prodejně v Praze. Zboží je možné si také zapůjčit.