hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
E-SPORTSHOP.CZ
= prodej sportovního zboží =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Nabídka internetového obchodu e-sportshop.cz (spadajícího pod firmu Radansport s.r.o.) obsahuje zboží z oblasti sportu, fitness, campingu či domácích hobby produktů. Některé zboží je nabízeno pod vlastní registrovanou českou značkou MERCO.

MPS

MPS (Muscle Protein Synthesis) znamená syntézu svalových bílkovin, která je nezbytná pro budování svalové hmoty (hypertrofii). Jedná se o anabolický děj.

Bílkovina je stavebním kamenem svalů. Syntéza svalových bílkovin je proces, při kterém vznikají bílkoviny k opravě intenzivním cvičením poškozených svalových vláken. Je to opačný proces vůči rozpadu svalových bílkovin (MPB, proteolýza), ve kterém se bílkovina v důsledku cvičení rozpadá.

Poměr MPS k MPB určuje, zdali jsou svalové tkáně vytvářeny, nebo ztráceny. Pokud je MPS větší než MPB, je dosaženo růstu svalů (hypertrofii) a anabolické děje převažují nad těmi katabolickými.

MPS lze ovlivnit intenzitou cvičení (dostatečně, ale zároveň přiměřeně těžkými váhami) a dostatečným (ale zároveň přiměřeným) příjmem bílkovin (bezprostředně po něm, ale hlavně během celého dne / celých dní). Díky bílkovinám se jednotlivé aminokyseliny uvolní do svalů a nahradí "ztracené" aminokyseliny z cvičení.

Při cvičení s vysokou zátěží není k růstu svalů zapotřebí svalového selhání, zatímco s nízkou zátěží spíše ano

Muscle Failure Promotes Greater Muscle Hypertrophy in Low-Load but Not in High-Load Resistance Training

Is Resistance Training to Muscular Failure Necessary?

Co se týče toho cvičení, tak studie manipulující s intenzitou cvičení (pracovní zátěží) ukázaly, že zvýšení MPS je zanedbatelné při silovém tréninku o nízké intenzitě cca 20 – 40% jednoho opakovacího maxima (1RM), ale maximální při 70 – 90% 1RM. Nicméně cvičení s nízkou intenzitou provedené do selhání však tuto MPS reakci zřejmě vyrovná (jinak řečeno, čím nižší je váha, tím více bychom se měli přiblížit selhání a naopak). To pravděpodobně platí i u pokročilých cvičenců.

Délka syntézy svalových bílkovin po silovém tréninku trvá cca 1 až 2 dny.

Kombinace správného cvičení a stravy je tedy k maximalizaci svalového růstu, k urychlení regenerace a ke zlepšení sportovních výsledků klíčová.

Zdroje

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
REHABILITAČNÍ POMŮCKY.CZ
= pomoc při tělesném omezení =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Rehabilitační pomůcky.cz jsou distributorem a prodejcem rozsáhlého sortimentu rehabilitačních, kompenzačních, ortopedických a cvičebních pomůcek.