hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Motorická jednotka

Svalová kontrakce (smrštění, stah) je vyvolána aktivačním signálem v centrálním nervovém systému (CNS) prostřednictvím motorických neuronů (pohybových nervových buněk) v míše, nebo v mozku (v mozkovém kmeni). Tento signál postupuje dál periferními nervy, které aktivují vybraná svalová vlákna. Ve svalu je každé svalové vlákno aktivováno jediným motorickým neuronem, ale každý motorický neuron inervuje (nervově spojuje) od desítek do tisíců svalových vláken.

Kombinace individuálního motorického neuronu a všech svalových vláken, která tento neuron inervuje, se nazývá motorická jednotka. Motorická jednotka tedy označuje základní funkční ovládací prvek CNS, který vytváří pohyb. Centrální nervový systém ovládá svalovou sílu řízením počtu aktivních motorických jednotek a také rychlostí, jakou každá aktivní motorická jednotka vydává aktivační signál. To znamená, že síla vyvíjená každou motorickou jednotkou závisí hlavně na počtu svalových vláken, která jsou inervována motorickým neuronem, a na rychlosti, jakou motorický neuron uvolňuje akční potenciály.

Typy motorických jednotek

Motorické jednotky se liší v typech svalových vláken, která inervují. Ve většině kosterních svalů inervují motorické jednotky "červená" svalová vlákna, která se pomalu stahují a vytváří relativně malé, ale vytrvalé síly. Tyto motorické jednotky se nazývají pomalé a jsou zvláště důležité pro činnosti, které vyžadují trvalou svalovou kontrakci, jako je udržování vzpřímené polohy, či mírný trvalý pohyb.

Jiné motorické jednotky inervují "bílá" a více unavitelná svalová vlákna, která vytváří větší sílu. Tyto motorické jednotky se nazývají rychlé a jsou důležité pro krátké námahy, které vyžadují velké síly, jako je sprint, skoky, vrhy, či jednorázový silový výkon.

Třetí třída motorických jednotek má vlastnosti, které leží mezi vlastnostmi ostatních dvou.

V souhrnu tedy řečeno

Svaly poskytují sílu nezbytnou pro pohyb. Motorický neuron (pohybová nervová buňka) je spojen nervovými vlákny s vlákny svalovými v motorickou jednotku, která ovládá všechny svalové kontrakce. Motorická jednotka (která je součástí CNS) vytváří aktivační signály, které mobilizují požadované svaly v intenzitě, která je dostatečná pro zamýšlenou akci.

Zdroje

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
INSPORTLINE
= sportovní a fitness vybavení =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Společnost inSPORTline je českým výrobcem a prodejcem fitness vybavení, včetně různých trenažérů, motodoplňků, outdoor vybavení, wellness, (elektro) kol a koloběžek, sportovního oblečení apod.