Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Metabolický syndrom

Metabolický syndrom sám o sobě není nemoc. Jedná se o skupinu několika rizikových faktorů (chronických onemocnění), které zvyšují pravděpodobnost vzniku srdečních chorob, cukrovky a cévní mozkové příhody. Konkrétně se jedná o zvýšený krevní tlak, vysokou hladinu glykémie (vyšší riziko inzulinové rezistence), nadbytek tuku kolem pasu a uvnitř pasu (neboli viscerální tuk včetně nealkoholického ztukovatění jater), vysoké hladiny triglyceridů a nízké hladiny "dobrého" cholesterolu (HDL). Každý z těchto faktorů (a samozřejmě všechny dohromady) zvyšují pravděpodobnost předčasné smrti. Pokud má někdo tři z pěti výše zmíněných faktorů, pak trpí metabolickým syndromem.

U pacientů s metabolickým syndromem je 5x vyšší pravděpodobnost vzniku cukrovky 2. typu a 3x vyšší pravděpodobnost vzniku kardiovaskulárních onemocnění v průběhu 5 - 10 let. Celosvětově je výskyt metabolického syndromu cca 25 %. Obezita sama o sobě neznamená, že dotyčný má metabolický syndrom (obezita je často jen kosmetický problém), nicméně obezitou se zvyšuje pravděpodobnost jeho vzniku v budoucnu.

Metabolický syndrom lze většinou úspěšně ovládat a to hlavně změnou životního stylu, který zahrnuje rozumné množství nutričně hodnotné stravy, pohybovou aktivitu a omezení stresu, který je významným "hráčem" při vzniku tohoto syndromu (díky vysokým hladinám kortizolu).

Zdroje


Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Můj přběh


CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE