smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

Metabolický syndrom

Metabolický syndrom sám o sobě není nemoc. Jedná se o skupinu několika rizikových faktorů (chronických onemocnění), které zvyšují pravděpodobnost vzniku srdečních chorob, cukrovky a cévní mozkové příhody. Konkrétně se jedná o zvýšený krevní tlak, vysokou hladinu glykémie (vyšší riziko inzulinové rezistence), nadbytek tuku kolem pasu a uvnitř pasu (viscerální tuk), nealkoholické ztukovatění jater, vysoké hladiny triglyceridů a nízké hladiny "dobrého" cholesterolu (HDL). Každý z těchto faktorů (a samozřejmě všechny dohromady) zvyšují pravděpodobnost předčasné smrti. Pokud má někdo tři z pěti výše zmíněných faktorů, pak trpí metabolickým syndromem.

Obezita sama o sobě neznamená, že dotyčný má metabolický syndrom (obezita je často jen kosmetický problém), nicméně obezitou se zvyšuje pravděpodobnost jeho vzniku v budoucnu.

Metabolický syndrom lze většinou úspěšně ovládat a to hlavně změnou životního stylu, který zahrnuje rozumné množství nutričně hodnotné stravy, pohybovou aktivitu a omezení stresu, který je významným "hráčem" při vzniku tohoto syndromu (díky vysokým hladinám kortizolu).

Zdroje


O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.