hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Metabolický ekvivalent (MET)

Jedním ze způsobů, jak vypočítat (odhadnout) energetický výdej našeho těla při fyzických aktivitách jsou metabolické ekvivalenty, známé též jako MET (z anglického Metabolic Equivalent of Task). Při jakékoli aktivitě využívají naše svalové buňky kyslík k výrobě energie pro svalové kontrakce (k pohybu svalů). Čím více kyslíku tedy během a po nějaké aktivitě (cvičení) spotřebujeme, tím více kalorií spálíme.

Hodnota 1 MET je definována jako množství energie, kterou člověk spotřebuje, když odpočívá a je v naprostém klidu (1 MET je tedy hodnota našeho bazálního metabolismu).

Lidé potřebují při nečinnosti přibližně 3,5 ml kyslíku na kg hmotnosti za minutu (3,5 ml O2/kg/min). Což je vypočtená referenční průměrná hodnota pro každého člověka, založená na osobě vážící 70 kg. Na základě této hodnoty vědci přidělili běžným činnostem skóre MET, kdy vyšší skóre MET znamená náročnější činnosti, které vyžadují více kyslíku. Čili například aktivita, která má hodnotu 2 MET (což je např. pomalá chůze), znamená, že člověk vynakládá 2x více energie, než je jeho bazální metabolismus v naprostém v klidu.

Přestože MET skóre má svá omezení (protože každý člověk má jiný věk, hmotnost, fyzickou kondici a tedy i bazální metabolismus), běžně se používá jako určité vodítko při volbě intenzity tréninku (vynaložené energie), při předepisování pohybové aktivity, nebo při určování kardiorespirační zdatnosti.

Zdroj

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
CONCEPT
= výrobce domácích elektrospotřebičů =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
Společnost CONCEPT je ryze česká společnost, která patří mezi přední výrobce a dodavatele domácích elektrospotřebičů a která si i přesto stále zachovává ráz rodinné firmy. V nabídce mají mimochodem i své vlastní elektrokoloběžky.