Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
REKLAMA | Podporuju české firmy
SAM 73 je ryze česká společnost, která již od roku 2004 vyrábí kvalitní sportovní a volnočasové oblečení. Soustředí se na nejnovější sportovní a volnočasové trendy, kvalitní materiály a pohodlné střihy
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Metabolický ekvivalent (MET)

Jedním ze způsobů, jak vypočítat (odhadnout) energetický výdej našeho těla při fyzických aktivitách jsou metabolické ekvivalenty, známé též jako MET (z anglického Metabolic Equivalent of Task). Při jakékoli aktivitě využívají naše svalové buňky kyslík k výrobě energie pro svalové kontrakce (k pohybu svalů). Čím více kyslíku tedy během a po nějaké aktivitě (cvičení) spotřebujeme, tím více kalorií spálíme.

Hodnota 1 MET je definována jako množství energie, kterou člověk spotřebuje, když odpočívá a je v naprostém klidu (1 MET je tedy hodnota našeho bazálního metabolismu).

Lidé potřebují při nečinnosti přibližně 3,5 ml kyslíku na kg hmotnosti za minutu (3,5 ml O2/kg/min). Což je vypočtená referenční průměrná hodnota pro každého člověka, založená na osobě vážící 70 kg. Na základě této hodnoty vědci přidělili běžným činnostem skóre MET, kdy vyšší skóre MET znamená náročnější činnosti, které vyžadují více kyslíku. Čili například aktivita, která má hodnotu 2 MET (což je např. pomalá chůze), znamená, že člověk vynakládá 2x více energie, než je jeho bazální metabolismus v naprostém v klidu.

Přestože MET skóre má svá omezení (protože každý člověk má jiný věk, hmotnost, fyzickou kondici a tedy i bazální metabolismus), běžně se používá jako určité vodítko při volbě intenzity tréninku (vynaložené energie), při předepisování pohybové aktivity, nebo při určování kardiorespirační zdatnosti.

Zdroj

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů.


CHCI ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
REKLAMA | Podporuju české firmy
Obchod Honzovy LONGBOARDY nabízí vybavení pro longboardy, skateboardy, trekové brusle, penny boardy, freestyle koloběžky a další akční sporty v e-shopu i v kamenné prodejně v Praze. Zboží je možné si také zapůjčit.