hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Metabolické poškození

Metabolické poškození (anglicky Metabolic Damage), nebo také režim hladovění či hladový režim je stav, který označuje fyziologickou adaptaci nebo přirozenou reakci organismu na dlouhodobé omezení či nedostatek kalorií (energie), kdy se naše tělo snaží udržet energetickou rovnováhu a zabránit tak kritické situaci. Tento energetický deficit může být důsledkem sníženého příjmu kalorií (jídla), zvýšeného výdeje energie prostřednictvím cvičení, nebo kombinací obojího. V důsledku toho dochází ke zpomalení metabolismu a k přepnutí do "šetřícího režimu" snížením energetického výdeje pro udržení energetické rovnováhy, aby se zabránilo v dalším hladovění a v dalším hubnutí.

Metabolické poškození zní sice efektně, ale takto zvolený termín je laický a dost zavádějící a nepřesný. Náš metabolismus se pouze přizpůsobuje proměnným, které byly organismu nadiktovány. Protože dochází k metabolické adaptaci, než přímo k nějakému poškození jako takovému, mělo by se spíše mluvit o metabolické adaptabilitě, která je mezi vědci známá a odborně se jí říká adaptivní termogeneze.

Více o této problematice se tedy můžete dozvědět pod pojmem adaptivní termogeneze.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
MASTER SPORT
= sportovní vybavení a potřeby =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Společnost MASTER SPORT je česká firma prodávající sportovní vybavení a potřeby a to krom jiných značek i pod svou vlastní značkou MASTER® (fitness a sportovní potřeby) a MASTERJUMP® (airtracky, trampolíny).