smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

Metabolické poškození

Metabolické poškození (anglicky Metabolic Damage), nebo také režim hladovění či hladový režim je stav, který označuje fyziologickou adaptaci nebo přirozenou reakci organismu na dlouhodobé omezení či nedostatek kalorií (energie), kdy se naše tělo snaží udržet energetickou rovnováhu a zabránit tak kritické situaci. Tento energetický deficit může být důsledkem sníženého příjmu kalorií (jídla), zvýšeného výdeje energie prostřednictvím cvičení, nebo kombinací obojího. V důsledku toho dochází ke zpomalení metabolismu a k přepnutí do "šetřícího režimu" snížením energetického výdeje pro udržení energetické rovnováhy, aby se zabránilo v dalším hladovění a v dalším hubnutí.

Metabolické poškození zní sice efektně, ale takto zvolený termín je laický a dost zavádějící a nepřesný. Náš metabolismus se pouze přizpůsobuje proměnným, které byly organismu nadiktovány. Protože dochází k metabolické adaptaci, než přímo k nějakému poškození jako takovému, mělo by se spíše mluvit o metabolické adaptabilitě, která je mezi vědci známá a odborně se jí říká adaptivní termogeneze.

Více o této problematice se tedy můžete dozvědět pod pojmem adaptivní termogeneze.


O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.