hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Mechanické napětí

Mechanické nebo též svalové napětí či tenze vzniká zvedáním takové zátěže, na kterou sval není zvyklý a adaptovaný. Jedná se tedy většinou o těžší zátěž než dosavadní. Toho docílíme progresivním přetížením (se správnou technikou), které donutí sval pracovat neustále v maximálním napětí. Toto další svalové napětí (zatížení) spouští růstové faktory (např. IGF-1), které zahrnují aktivaci a růst svalových buněk.

Mechanickým napětím tak dochází k prvotnímu a nezbytnému impulsu ke svalovému růstu. Ovšem samotné těžké váhy k budování velkých svalů nestačí. Mechanické napětí sice je hlavním činitelem růstu svalů (hypertrofie), ale svůj větší či menší podíl mají i metabolický stres a svalové poškození.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
BUSHCRAFTSHOP.CZ
= vybavení pro pobyt v přírodě =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
BUSHCRAFTshop.cz nabízí kompletní vybavení pro pobyt v přírodě a to nejen od prověřených zahraničních značek, ale také pod svou vlastní českou značkou JUBÖ Bushcraft. Ideální pro milovníky outdoor, kempingu, turistiky, military, či třeba grilování.