hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Leucinový paradox

Nevyvážená strava obsahující vysoké koncentrace leucinu může vyvolat pokles koncentrace ostatních rozvětvených esenciálních aminokyselin (BCAA) v těle - volného valinu a isoleucinu. Pokud se potravou (nebo suplementací) přijímá větší množství leucinu, dochází jednak k pozitivní dusíkové bilanci, ale zároveň může dojít k poklesu koncentrace mnoha aminokyselin uvnitř svalu. Tento jev je známý jako leucinový paradox.

Leucin stimuluje syntézu svalových bílkovin (MPS) a potlačuje jejich degradaci (MPB), což obojí ovlivňuje i koncentraci valinu a isoleucinu. Samotný leucin tedy může způsobit nerovnováhu BCAA a to kvůli aktivaci metabolické dráhy (zvýšené aktivitě ketokyselin s rozvětveným řetězcem), která stimuluje oxidaci ostatních BCAA. Dostupnost valinu a isoleucinu (nebo spíše jejich nedostupnost) se proto může stát pro rychlost MPS limitující.

Čili k leucinovému paradoxu mohou dohromady přispívat zvýšená oxidace BCAA, zvýšená syntéza bílkovin a snížená degradace bílkovin.

Zdroje

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
PIDILIDI
= kojenecké a dětské oblečení =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
PiDiLiDi je česká firma se zaměřením na výrobu a prodej kojeneckého oblečení, dětského textilu a obuvi, punčochového zboží, pláštěnek, holínek, hraček apod. Všechny jejich výrobky jsou uváděny na trh pod značkou PiDiLiDi.