Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
ZKUSTE NutritionPro
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Leucinový paradox

Nevyvážená strava obsahující vysoké koncentrace leucinu může vyvolat pokles koncentrace ostatních rozvětvených esenciálních aminokyselin (BCAA) v těle - volného valinu a isoleucinu. Pokud se potravou (nebo suplementací) přijímá větší množství leucinu, dochází jednak k pozitivní dusíkové bilanci, ale zároveň může dojít k poklesu koncentrace mnoha aminokyselin uvnitř svalu. Tento jev je známý jako leucinový paradox.

Leucin stimuluje syntézu svalových bílkovin (MPS) a potlačuje jejich degradaci (MPB), což obojí ovlivňuje i koncentraci valinu a isoleucinu. Samotný leucin tedy může způsobit nerovnováhu BCAA a to kvůli aktivaci metabolické dráhy (zvýšené aktivitě ketokyselin s rozvětveným řetězcem), která stimuluje oxidaci ostatních BCAA. Dostupnost valinu a isoleucinu (nebo spíše jejich nedostupnost) se proto může stát pro rychlost MPS limitující.

Čili k leucinovému paradoxu mohou dohromady přispívat zvýšená oxidace BCAA, zvýšená syntéza bílkovin a snížená degradace bílkovin.

Zdroje


Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.


CHCI ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE