hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Leucin

Leucin patří mezi esenciální aminokyseliny s rozvětveným řetězcem a tudíž společně s valinem a isoleucinem patří do takzvaných "bécéáček" (BCAA, z anglického Branched-Chain Amino Acids - aminokyseliny s rozvětveným řetězcem).

Během posilování dochází ke stimulaci syntézy svalových bílkovin (MPS), která pokračuje ještě 24 - 48 hodin po cvičení během regenerace. Ze všech aminokyselin a vlastně i živin má nejsilnější anabolické vlastnosti aminokyselina leucin, která působí jako spouštěcí prvek pro zahájení MPS a zároveň jako substrát pro nově syntetizované bílkoviny.

Anabolické účinky leucinu se přičítají jeho schopnosti aktivovat signální dráhy mTOR, které hrají hlavní roli v regulaci MPS a rozpadu svalových bílkovin (MPB). Je však důležité poznamenat, že leucin zřejmě sám o sobě MPS nestimuluje a ve skutečnosti k udržení anabolického stavu vyžaduje další aminokyseliny.

Zdroje

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
MEATFLY
= streetwear a outerwear =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
MEATFLY je česká značka streetwear a outerwear s více jak pětadvacetiletou tradicí. Z původního zaměření na skate / snowboarding se jejich sortiment rozrostl o další více či méně adrenalinové činnosti, nicméně skate kořeny zůstaly.