Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
ZKUSTE NutritionPro
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Leucin

Leucin patří mezi esenciální aminokyseliny s rozvětveným řetězcem a tudíž společně s valinem a isoleucinem patří do takzvaných "bécéáček" (BCAA, z anglického Branched-Chain Amino Acids - aminokyseliny s rozvětveným řetězcem).

Během posilování dochází ke stimulaci syntézy svalových bílkovin (MPS), která pokračuje ještě 24 - 48 hodin po cvičení během regenerace. Ze všech aminokyselin a vlastně i živin má nejsilnější anabolické vlastnosti aminokyselina leucin, která působí jako spouštěcí prvek pro zahájení MPS a zároveň jako substrát pro nově syntetizované bílkoviny.

Anabolické účinky leucinu se přičítají jeho schopnosti aktivovat signální dráhy mTOR, které hrají hlavní roli v regulaci MPS a rozpadu svalových bílkovin (MPB). Je však důležité poznamenat, že leucin zřejmě sám o sobě MPS nestimuluje a ve skutečnosti k udržení anabolického stavu vyžaduje další aminokyseliny.

Více o leucinu a celkově o suplementaci BCAA se můžete dozvědět v tomto článku.

Zdroje


Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.


CHCI ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE