hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Leptinová rezistence

Rezistence na leptin může být definována jako snížená citlivost (nebo úplné selhání odpovědi) mozku na leptin, což naruší schopnost leptinu potlačovat chuť k jídlu, nebo schopnost zvyšovat energetický výdej. To následně vede ke zvýšenému příjmu potravy a nakonec k nadváze, obezitě, kardiovaskulárním nemocem a dalším metabolickým poruchám.

Leptin je hormon vylučovaný tukovými buňkami (adipocyty), který snižuje příjem potravy a stimuluje energetický výdej (regulací bazálního metabolismu) prostřednictvím hypotalamu v mozku. Pro rovnovážné udržování tělesné hmotnosti a energie je proto důležité, aby leptin fungoval správně. U některých (převážně obézních) lidí, ačkoli mají více než dostatek tukové tkáně (a tudíž i velké množství leptinu), jejich leptin neplní svou funkci dostatečně - mají na leptin rezistenci (díky nadměrnému příjmu tuků a celkově potravy). Jejich mozek proto dostává signál, že mají stále hlad, takže jedí více. Pouhým přidáním dalšího leptinu (uměle zvenčí) nelze tento problém vyřešit, protože nejde vždy o to, kolik leptinu je v těle, ale o to, zda je tělo schopné ho účinně zpracovat.

Takže i když je v těle uloženo tuku (a tím pádem i leptinu) více než dost, tak v případě, že mozek díky rezistenci na leptin leptinový signál nedostane, mylně si myslí, že tělo hladoví. Aby se hladovění zabránilo a vytvořily se tukové zásoby, mozek dá pokyn, aby se jedlo více. Zároveň mozek ve snaze šetřit s energií sníží její výdej (zpomalí bazální metabolismus i celkový metabolismus), takže tělo ve stavu klidu i ve stavu akce spálí méně kalorií (i z toho důvodu, že se cítíme lenivě a nechce se nám do žádné fyzické aktivity).

Důvodem této netečnosti leptinu může být porucha na signální dráze leptinu, což má za následek snížený přístup hormonu k jeho receptoru. Potenciálními mechanismy narušení funkce leptinu mohou být epigenetické změny signalizačního obvodu leptinu, různé záněty signalizace v hypotalamu (zvýšení hladiny zánětlivého markeru C-reaktivního proteinu - CRP), nebo zvýšené množství volných mastných kyselin v krvi (což může zvýšit odpadní produkty tuků v mozku a narušit signalizaci leptinu). Většina těchto mechanismů je zesílena obezitou, což znamená, že obézní lidé mohou být uvězněni v začarovaném kruhu, kdy se postupem času stávají stále více rezistentními na leptin a tím stále více obéznějšími.

Zdroje

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
CONCEPT
= výrobce domácích elektrospotřebičů =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
Společnost CONCEPT je ryze česká společnost, která patří mezi přední výrobce a dodavatele domácích elektrospotřebičů a která si i přesto stále zachovává ráz rodinné firmy. V nabídce mají mimochodem i své vlastní elektrokoloběžky.