Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Leptinová rezistence

Rezistence na leptin může být definována jako snížená citlivost (nebo úplné selhání odpovědi) mozku na leptin, což naruší schopnost leptinu potlačovat chuť k jídlu, nebo schopnost zvyšovat energetický výdej. To následně vede ke zvýšenému příjmu potravy a nakonec k nadváze, obezitě, kardiovaskulárním nemocem a dalším metabolickým poruchám.

Leptin je hormon vylučovaný tukovými buňkami (adipocyty), který snižuje příjem potravy a stimuluje energetický výdej (regulací bazálního metabolismu) prostřednictvím hypotalamu v mozku. Pro rovnovážné udržování tělesné hmotnosti a energie je proto důležité, aby leptin fungoval správně. U některých (převážně obézních) lidí, ačkoli mají více než dostatek tukové tkáně (a tudíž i velké množství leptinu), jejich leptin neplní svou funkci dostatečně - mají na leptin rezistenci (díky nadměrnému příjmu tuků a celkově potravy). Jejich mozek proto dostává signál, že mají stále hlad, takže jedí více. Pouhým přidáním dalšího leptinu (uměle zvenčí) nelze tento problém vyřešit, protože nejde vždy o to, kolik leptinu je v těle, ale o to, zda je tělo schopné ho účinně zpracovat.

Takže i když je v těle uloženo tuku (a tím pádem i leptinu) více než dost, tak v případě, že mozek díky rezistenci na leptin leptinový signál nedostane, mylně si myslí, že tělo hladoví. Aby se hladovění zabránilo a vytvořily se tukové zásoby, mozek dá pokyn, aby se jedlo více. Zároveň mozek ve snaze šetřit s energií sníží její výdej (zpomalí bazální metabolismus i celkový metabolismus), takže tělo ve stavu klidu i ve stavu akce spálí méně kalorií (i z toho důvodu, že se cítíme lenivě a nechce se nám do žádné fyzické aktivity).

Důvodem této netečnosti leptinu může být porucha na signální dráze leptinu, což má za následek snížený přístup hormonu k jeho receptoru. Potenciálními mechanismy narušení funkce leptinu mohou být epigenetické změny signalizačního obvodu leptinu, různé záněty signalizace v hypotalamu (zvýšení hladiny zánětlivého markeru C-reaktivního proteinu - CRP), nebo zvýšené množství volných mastných kyselin v krvi (což může zvýšit odpadní produkty tuků v mozku a narušit signalizaci leptinu). Většina těchto mechanismů je zesílena obezitou, což znamená, že obézní lidé mohou být uvězněni v začarovaném kruhu, kdy se postupem času stávají stále více rezistentními na leptin a tím stále více obéznějšími.

Zdroje


Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Můj přběh


CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE