hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Leptin

Leptin je hormon produkovaný buňkami tukové tkáně (adipocyty). Říká se mu též hormon "sytosti". Reguluje příjem potravy a termogenezi, zvyšuje energetický výdej a oxidaci mastných kyselin, snižuje glykémii a tělesnou hmotnost a jeho hladina je přímo úměrná množství tuku.

Pokud máme dostatek potravy, plní se tukové buňky a ty začnou zvyšovat uvolňování leptinu do krve. Jakmile se leptin zvýší, vydá se signál mozku, že energetické zásoby jsou naplněné a mozek sníží chuť k jídlu a zvýší rychlost metabolismu. Leptin působí na hypotalamické oblasti mozku, které řídí stravovací chování, a hraje tak důležitou roli při udržování metabolismu těla a tělesné váhy.

Jestliže je ale příjem energie dramaticky snížen (např. při drastických dietách, hladomoru atd.), naše tukové buňky se zmenší a produkce leptinu se sníží (a zvýší se produkce ghrelinu). Jakmile mozek zaregistruje, že hladina leptinu a našich energetických zásob v organismu je nízká, vyšle signál k tomu, aby byl snížen energetický výdej. Tím se sníží rychlost metabolismu (staneme se více lenivými), aby se šetřilo zbývajícími energetickými zásobami, a zároveň se zvýší chuť k jídlu ve snaze organismu tyto energetické zásoby doplnit.

U některých (převážně obézních) lidí, ačkoli mají více než dostatek tukové tkáně (a tudíž i velké množství leptinu), jejich leptin neplní svou funkci dostatečně - mají na leptin rezistenci (díky nadměrnému příjmu tuků a celkově potravy). Jejich mozek proto dostává signál, že mají stále hlad, takže jedí více. Pouhým přidáním dalšího leptinu (uměle zvenčí) nelze tento problém vyřešit, protože nejde vždy o to, kolik leptinu je v těle, ale o to, zda je tělo schopné ho účinně zpracovat.

Společně s ghrelinem tedy leptin ovlivňuje kontrolu příjmu potravy a energetickou bilanci.

Zdroje

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
SPORTAGO
= specialista na výrobu běžeckých pásů =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Sportago je český e-shop, který se specializuje na výrobu běžeckých pásů a prodej sportovních potřeb pro fitness a posilování a pomůcek pro jógu. To vše pod jejich vlastní značkou Sportago.