hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

LDL cholesterol

LDL (Low-Density Lipoprotein, lipoprotein o nízké hustotě) je typ lipoproteinů, transportní forma cholesterolu, která přenáší cholesterol do tělních buněk v krvi. LDL se nazývá "špatný cholesterol", protože odvádí cholesterol z jater na periferie tkání, kde se může shromažďovat ve stěnách tepen. Příliš mnoho cholesterolu v tepnách může vést k nahromadění plaku známého jako ateroskleróza (též arterioskleróza). To může zvýšit riziko krevních sraženin v cévách, které mohou cévy zablokovat, nebo v nich a v orgánech snížit průtok. Následně může nastat mozková příhoda, infarkt, onemocnění ledvin nebo periferních tepen.

Je dobré si uvědomit, že cholesterol přijatý stravou se nerozlišuje na "hodný" a "zlý". Je to prostě jen cholesterol. Který se ale pomocí hodných (HDL) a zlých (LDL) lipoproteinů dopravuje v organismu na různá místa. Důležitý je tedy poměr HDL a LDL, neboli aterogenní index. Ten lze pozitivně ovlivnit pohybovou aktivitou a kvalitní stravou.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
PIDILIDI
= kojenecké a dětské oblečení =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
PiDiLiDi je česká firma se zaměřením na výrobu a prodej kojeneckého oblečení, dětského textilu a obuvi, punčochového zboží, pláštěnek, holínek, hraček apod. Všechny jejich výrobky jsou uváděny na trh pod značkou PiDiLiDi.