hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
MEATFLY
= streetwear a outerwear =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
MEATFLY je česká značka streetwear a outerwear s více jak pětadvacetiletou tradicí. Z původního zaměření na skate / snowboarding se jejich sortiment rozrostl o další více či méně adrenalinové činnosti, nicméně skate kořeny zůstaly.

Kreatin

Kreatin je dusíkatá organická kyselina běžně se nacházející ve všech obratlovcích. Nejvyšší koncentrace dosahuje pak přímo ve svalové tkáni. Objevil ho a popsal roku 1832 Michel Eugene Chevreul. Nově objevená kyselina získala svůj název z řeckého „kreas“, což znamená maso. Zdrojem kreatinu z běžné potravy jsou především různé druhy masa (hlavně hovězí a vepřové). V rostlinách kreatin není obsažen. V souladu s tím byla i naměřena nižší hladina kreatinu v tělech vegetariánů. Dosud hlavní spatřovanou úlohou kreatinu v tělech obratlovců (tedy i lidí) je zásobování svalových a nervových buněk energií. Zdroj: wikipedie.

Kreatin ve formě potravinového doplňku zvyšuje zásoby kreatinfosfátu v našich svalech. Kreatinfosfát pomáhá při tvorbě nové ATP, klíčové molekuly, kterou naše buňky používají pro energii a ke všem základním funkcím života.

Během cvičení se ATP rozkládá za účelem výroby energie. Rychlost resyntézy ATP omezuje naši schopnost nepřetržitého výkonu s maximální intenzitou - ATP se používá rychleji, než ji naše tělo stačí obnovit. Kreatinové doplňky zvyšují naše zásoby kreatinfosfátu, což nám umožňuje produkovat více energie ATP, která bude podporovat naše svaly během cvičení s vysokou intenzitou (např. při silových sportech).

Zvýšení výkonu a zlepšení adaptace na silový trénink je tedy primárním efektem kreatinu. Čili kreatin může zvýšit celkový tréninkový objem, nebo udržet intenzivní cvičení po delší dobu. Další z benefitů kreatinu pro silové sportovce je urychlení regeneračních procesů po výkonu.

Kreatin monohydrát je jedním z nejrozsáhleji prozkoumaných a také nejúčinnějších doplňků stravy, které jsou sportovcům běžně k dispozici

Effect of creatine supplementation on body composition and performance: a meta-analysis

Effects of Creatine Supplementation on Athletic Performance in Soccer Players: A Systematic Review and Meta-Analysis

International Society of Sports Nutrition position stand: safety and efficacy of creatine supplementation in exercise, sport, and medicine

Effect of creatine supplementation during resistance training on lean tissue mass and muscular strength in older adults: a meta-analysis

Creatine Supplementation and Upper Limb Strength Performance: A Systematic Review and Meta-Analysis (2017)

Creatine Supplementation and Lower Limb Strength Performance: A Systematic Review and Meta-Analyses (2015)

International Society of Sports Nutrition position stand: creatine supplementation and exercise

Effects of creatine supplementation on performance and training adaptations

Does oral creatine supplementation improve strength? A meta-analysis

An Update on Effects of Creatine Supplementation on Performance: A Review

Influence of age, sex, and type of exercise on the efficacy of creatine supplementation on lean body mass: A systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials

Meta-Analysis Examining the Importance of Creatine Ingestion Strategies on Lean Tissue Mass and Strength in Older Adults

Creatine Supplementation during Resistance Training in Older Adults—A Meta-analysis

Kreatin je podle mnohých systematických přehledů a metaanalýz skutečně fungující suplement, který je navíc zcela bezpečný a poměrně levný. Nicméně je také potřeba zdůraznit, že nemusí fungovat 100% na každého.

Nejpoužívanější, nejprozkoumanější, nejznámější a zřejmě nejefektivnější forma kreatinu je kreatin monohydrát.

Zdroje

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
MASTER SPORT
= sportovní vybavení a potřeby =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Společnost MASTER SPORT je česká firma prodávající sportovní vybavení a potřeby a to krom jiných značek i pod svou vlastní značkou MASTER® (fitness a sportovní potřeby) a MASTERJUMP® (airtracky, trampolíny).