Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Kreatin

Kreatin je dusíkatá organická kyselina běžně se nacházející ve všech obratlovcích. Nejvyšší koncentrace dosahuje pak přímo ve svalové tkáni. Objevil ho a popsal roku 1832 Michel Eugene Chevreul. Nově objevená kyselina získala svůj název z řeckého „kreas“, což znamená maso. Zdrojem kreatinu z běžné potravy jsou především různé druhy masa (hlavně hovězí a vepřové). V rostlinách kreatin není obsažen. V souladu s tím byla i naměřena nižší hladina kreatinu v tělech vegetariánů. Dosud hlavní spatřovanou úlohou kreatinu v tělech obratlovců (tedy i lidí) je zásobování svalových a nervových buněk energií. Zdroj: wikipedie.

Kreatin ve formě potravinového doplňku zvyšuje zásoby kreatinfosfátu v našich svalech. Kreatinfosfát pomáhá při tvorbě nové ATP, klíčové molekuly, kterou naše buňky používají pro energii a ke všem základním funkcím života.

Během cvičení se ATP rozkládá za účelem výroby energie. Rychlost resyntézy ATP omezuje naši schopnost nepřetržitého výkonu s maximální intenzitou - ATP se používá rychleji, než ji naše tělo stačí obnovit. Kreatinové doplňky zvyšují naše zásoby kreatinfosfátu, což nám umožňuje produkovat více energie ATP, která bude podporovat naše svaly během cvičení s vysokou intenzitou (např. při silových sportech).

Zvýšení výkonu a zlepšení adaptace na silový trénink je tedy primárním efektem kreatinu. Čili kreatin může zvýšit celkový tréninkový objem, nebo udržet intenzivní cvičení po delší dobu. Další z benefitů kreatinu pro silové sportovce je urychlení regeneračních procesů po výkonu.

Kreatin je podle mnohých systematických přehledů a metaanalýz skutečně fungující suplement, který je navíc zcela bezpečný a poměrně levný. Nicméně je také potřeba zdůraznit, že nemusí fungovat 100% na každého.

Nejpoužívanější, nejprozkoumanější, nejznámější a zřejmě nejefektivnější forma kreatinu je kreatin monohydrát.

Zdroje

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Můj přběh


CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE