smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

Kreatin

Kreatin je dusíkatá organická kyselina běžně se nacházející ve všech obratlovcích. Nejvyšší koncentrace dosahuje pak přímo ve svalové tkáni. Objevil ho a popsal roku 1832 Michel Eugene Chevreul. Nově objevená kyselina získala svůj název z řeckého „kreas“, což znamená maso. Zdrojem kreatinu z běžné potravy jsou především různé druhy masa (hlavně hovězí a vepřové). V rostlinách kreatin není obsažen. V souladu s tím byla i naměřena nižší hladina kreatinu v tělech vegetariánů. Dosud hlavní spatřovanou úlohou kreatinu v tělech obratlovců (tedy i lidí) je zásobování svalových a nervových buněk energií. Zdroj: wikipedie.

Kreatin ve formě potravinového doplňku zvyšuje zásoby kreatinfosfátu našich svalů. Kreatinfosfát pomáhá při tvorbě nové ATP, klíčové molekuly, kterou naše buňky používají pro energii a ke všem základním funkcím života.

Během cvičení se ATP rozkládá za účelem výroby energie. Rychlost resyntézy ATP omezuje naši schopnost nepřetržitého výkonu s maximální intenzitou - ATP se používá rychleji, než ji naše tělo stačí obnovit. Kreatinové doplňky zvyšují naše zásoby kreatinfosfátu, což nám umožňuje produkovat více energie ATP, která bude podporovat naše svaly během cvičení s vysokou intenzitou.

Zvýšení výkonu je primárním efektem kreatinu. Další z benefitů kreatinu pro silové sportovce je urychlení regeneračních procesů po výkonu. Kreatin je podle mnohých studií opravdu fungující suplement, který navíc není nějak drahý. Nicméně je potřeba také zdůraznit, že nemusí fungovat 100% na každého.

Nejpoužívanější, nejprozkoumanější, nejznámější a zřejmě nejefektivnější forma kreatinu je kreatin monohydrát.

Chtěli byste mne při tvorbě tohoto FITNESS SLOVNÍKU, nebo při psaní mých ČLÁNKŮ podpořit? Jak a proč se můžete dozvědět zde. Děkuji Vám.

O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.