hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Kouřový bod

Každý tuk na vaření, ať už je to máslo, sádlo, nebo rostlinný olej, má nějaký kouřový bod. Kouřový bod (nebo také bod hoření, bod vzplanutí, či bod zakouření) označuje teplotu, při které olej přestává být stabilní a začne se přepalovat a kouřit.

Různé tuky mají různý kouřový bod, který se může pohybovat od pouhých 150°C (např. u másla) až po více než 260°C (např. u avokádového oleje). Nicméně bez ohledu na číslo se po překročení kouřového bodu začne tuk rozkládat (degradovat) za vzniku nepříjemného zápachu a "spálené chuti" (jak oleje, tak i potravin). Riziko rozkladu tuku na vaření hrozí především při smažení a to obzvláště při opakovaném smažení.

Stabilita oleje závisí na složkách oleje, původu oleje a způsobu výroby daného oleje. Kouřový bod má tendenci se zvyšovat se snižujícím se obsahem nenasycených mastných kyselin a zvyšujícím se stupněm rafinace. Stabilitu oleje rovněž zvyšuje přítomnost antioxidantů (např. polyfenolů).

Zahřívání olejů za kouřový bod je spojováno s tvorbou karcinogenních látek.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
BUSHCRAFTSHOP.CZ
= vybavení pro pobyt v přírodě =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
BUSHCRAFTshop.cz nabízí kompletní vybavení pro pobyt v přírodě a to nejen od prověřených zahraničních značek, ale také pod svou vlastní českou značkou JUBÖ Bushcraft. Ideální pro milovníky outdoor, kempingu, turistiky, military, či třeba grilování.