hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Kouřový bod

Každý tuk na vaření, ať už je to máslo, sádlo, nebo rostlinný olej, má nějaký kouřový bod. Kouřový bod (nebo také bod hoření, bod vzplanutí, či bod zakouření) označuje teplotu, při které olej přestává být stabilní a začne se přepalovat a kouřit.

Různé tuky mají různý kouřový bod, který se může pohybovat od pouhých 150°C (např. u másla) až po více než 260°C (např. u avokádového oleje). Nicméně bez ohledu na číslo se po překročení kouřového bodu začne tuk rozkládat (degradovat) za vzniku nepříjemného zápachu a "spálené chuti" (jak oleje, tak i potravin). Riziko rozkladu tuku na vaření hrozí především při smažení a to obzvláště při opakovaném smažení.

Stabilita oleje závisí na složkách oleje, původu oleje a způsobu výroby daného oleje. Kouřový bod má tendenci se zvyšovat se snižujícím se obsahem nenasycených mastných kyselin a zvyšujícím se stupněm rafinace. Stabilitu oleje rovněž zvyšuje přítomnost antioxidantů (např. polyfenolů).

Zahřívání olejů za kouřový bod je spojováno s tvorbou karcinogenních látek.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
HONZOVY LONGBOARDY
= vybavení pro akční sporty =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Obchod Honzovy LONGBOARDY nabízí vybavení pro longboardy, skateboardy, trekové brusle, penny boardy, freestyle koloběžky a další akční sporty v e-shopu i v kamenné prodejně v Praze. Zboží je možné si také zapůjčit.