hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Komplexní sacharidy

Komplexní sacharidy (též složité cukry, škroby, polysacharidy) jsou sacharidy s více cukernými jednotkami (mají více jak 10 monosacharidů). Na rozdíl od takzvaných rychlých cukrů se po jejich konzumaci hladina krevního cukru (glykémie) zvyšuje postupně a pomaleji (díky vláknině a jiným látkám) a tím zároveň většinou dojde i k pomalejšímu a menšímu vyloučení inzulínu. A protože inzulín je zodpovědný za ukládání strávených živin do tkání (např. přebytek glukózy do tukové tkáně), může nám konzumace komplexních sacharidů (namísto rychlých cukrů) pomoci mít svoji váhu pod kontrolou.

Další benefit kvalitních komplexních sacharidů je ten, že oproti rychlým cukrům na delší dobu zasytí (opět i díky přítomnosti vlákniny a v některých případech také vody), čili tyto sacharidy mají většinou vyšší energetickou hustotu.

Mezi komplexní sacharidy patří zjednodušeně řečeno všechny běžné přílohy. Tedy například brambory, rýže, obiloviny (pečivo, těstoviny, ovesné vločky apod.).

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
ČESKÝ RÁJ
= pohyb a sport v přírodě =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
ČESKÝ RÁJ je parta zapálených srdcařů, která nabízí outdoorová vybavení pro nejrůznější činnosti v přírodě, včetně kempingu a turistiky, cyklistiky, běhání a lezení, vybavení na vodu i sníh, či třeba oblečení a obuvi.