hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Komplexní cviky

Jako komplexní cviky (též vícekloubové cviky) se označují cviky, které vycházejí převážně z přirozených pohybových vzorců člověka. Mezi tyto přirozené pohyby patří například dřepnutí (dřepy), zvednutí něčeho ze země (mrtvé tahy), vyzdvihnutí se někam (shyby), odtlačení něčeho (bench press, kliky), přitáhnutí něčeho (přítahy v předklonu) atd. Komplexní cviky lze provádět jak s volnými váhami, tak samozřejmě i na strojích.

Tyto cviky se vyznačují zapojením více svalů najednou, protože se při pohybu zapojuje více kloubů. Díky tomu lze zvedat větší váhy (než u cviků izolovaných), což má obvykle za následek větší mechanické napětí a větší stimulaci přirozených anabolických hormonů. To může následně zajistit více svalových přírůstků po celém těle i větší silové přírůstky.

U komplexních cviků (oproti cvikům izolovaným) také dochází k většímu zapojení kardiovaskulární soustavy a rovněž k většímu výdeji energie a delší EPOC. Což se vše hodí například při redukci tělesného tuku.

Ve fitness terminologii se můžeme ještě setkat i s takzvanými cviky základními, které spadají do množiny cviků komplexních.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
REHABILITAČNÍ POMŮCKY.CZ
= pomoc při tělesném omezení =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Rehabilitační pomůcky.cz jsou distributorem a prodejcem rozsáhlého sortimentu rehabilitačních, kompenzačních, ortopedických a cvičebních pomůcek.