smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

Komplexní cviky

Jako komplexní cviky (též vícekloubové) se označují cviky, které vycházejí převážně z přirozených pohybových vzorců člověka. Mezi tyto přirozené pohyby patří dřepnutí (dřepy), zvednutí něčeho ze země (mrtvé tahy), vyzdvihnutí se někam (shyby), odtlačení něčeho (bench press, kliky), přitáhnutí něčeho (přítahy v předklonu) atd.

Tyto cviky se vyznačují zapojením více svalů najednou (zapojením více kloubů) společně se středem těla. Díky tomu lze zvedat větší váhy, což má obvykle za následek větší mechanické napětí a větší stimulaci přirozených anabolických hormonů (než například u cviků izolovaných). To může následně zajistit více svalových přírůstků po celém těle i větší silové přírůstky.

Ve fitness terminologii se můžeme ještě setkat i s takzvanými cviky základními, které spadají do množiny cviků komplexních.

Porovnání komplexních cviků s cviky izolovanými můžete nalézt v tomto článku.


O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.