hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Ketogenní dieta

Ketogenní dieta je výživový směr, který je charakteristický téměř absolutním vyloučením sacharidů ze stravy. Tradiční běžná normální strava zahrnuje kombinaci všech makroživin, čili obsahuje jak bílkoviny a tuky, tak také sacharidy. Ketogenní strava je tedy výhradně založena na konzumaci potravin, které obsahují pouze bílkoviny a tuky.

Nejčastější procentuální denní rozdělení makroživin u keto diety činí přibližně 65 - 80% pro tuky, 15 - 25% pro bílkoviny a pouze 5 - 10% pro sacharidy. Což dělá u stravy o 2000 kcal (cca 8400 kJ) pouhých 25 až 50 g sacharidů denně (příjem sacharidů nad 50 g denně obvykle nestačí ke ketogenezi, viz níže).

Primárním zdrojem produkce energie v tělesných tkáních (při běžné stravě se sacharidy) je glukóza. Při ketogenní dietě však glukóza není k dispozici, protože zásoby jaterního i svalového glykogenu, který doplňuje glykémii a dodává energii svalům, se postupně během několika dní vyčerpají (obvykle po 3 - 4 dnech). Energii si tedy organismus začne brát z tukových zásob, přičemž se uvolňují mastné kyseliny. Uvolňující se mastné kyseliny z tuku se v játrech v procesu zvaném ketogeneze metabolizují na takzvané ketolátky či ketonová tělíska (mezi které patří acetoacetát, β-hydroxybutyrát a aceton). Ketolátky se hromadí v těle a používají se jako alternativa ke glukóze, čímž se stávají hlavním zdrojem energie pro mozek a další tělesné tkáně včetně srdce a kosterního svalstva. Tento metabolický stav se označuje jako fyziologická nutriční ketóza.

Při rozkladu acetoacetátu ve stavu ketózy vzniká aceton, který je velmi těkavou sloučeninou a je eliminován hlavně dýcháním. To při držení ketogenní diety vysvětluje onen charakteristický zápach dechu, nazývaný "acetonový", či "ovocný / sladký dech". "Ovocný dech" označuje stav ketózy, který je většinou fyziologický (při půstu, nízkosacharidové dietě, někdy během cvičení) a nemusí nutně znamenat patologický stav (např. při diabetické ketoacidóze).

Přítomnost ketolátek (ketonových tělísek) v krvi a jejich vylučování močí způsobuje ketonemii (hladinu ketolátek v krvi) a ketonurii (přítomnost ketolátek v moči). Zda-li jsme vstoupili do ketózy lze zjistit pomocí krevních, močových i dechových testů, které určí množství ketolátek produkovaných naším tělem.

Při zvažování jakéhokoli výživového směru bychom měli nejdříve vědět, co takový směr vůbec obnáší a jaké potraviny jsou na seznamu povolených a naopak zakázaných. Během ketogenní diety bychom měli (ostatně jako v jakékoli jiné) konzumovat průmyslově nezpracovaná jídla, která se skládají převážně z brukvovité a zelené listové zeleniny, z ořechů a semen, z vajec, masa a ryb, z mléčných výrobků, z přírodních rostlinných olejů, z tuku z avokáda, z kokosových ořechů či z oliv. Přičemž je důležité mít pod kontrolou příjem sacharidů, kdy jejich nadměrný příjem (třeba i nechtěně) může přerušit stav ketózy, kdy se lehce můžeme dostat z ketogenní diety do velmi nízké sacharidové diety.

Speciální článek o keto dietě při posilování a hubnutí můžete nalézt zde.

Zdroje

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
HONZOVY LONGBOARDY
= vybavení pro akční sporty =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Obchod Honzovy LONGBOARDY nabízí vybavení pro longboardy, skateboardy, trekové brusle, penny boardy, freestyle koloběžky a další akční sporty v e-shopu i v kamenné prodejně v Praze. Zboží je možné si také zapůjčit.