hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Katabolismus

Katabolismus je proces, kdy se rozkládají složitější látky (zásobní látky, nebo přijaté živiny) na látky jednodušší (tzv. katabolity), přičemž se uvolňuje energie (ve formě ATP). Katabolismus je charakterizován chybějícími zásobami glykogenu a mobilizací nesacharidových zdrojů energie - tuků a bílkovin.

Katabolické děje probíhají během zvýšených pohybových aktivit a při strádání organismu a jsou nezbytné pro udržení životních funkcí.

Příkladem katabolismu může být svalová atrofie, kdy se z nějakého důvodu (hladovění, nemoc, drastické diety) rozkládá (ubývá) svalová hmota pro energetické účely (přežití organismu). Rovněž úbytek tukové hmoty (hubnutí), nebo třeba glykolýza jsou katabolické děje.

Opakem katabolismu je anabolismus. Katabolismus společně s anabolismem tvoří metabolismus.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
SAM 73
= sportovní a volnočasové oblečení =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
SAM 73 je ryze česká společnost, která již od roku 2004 vyrábí kvalitní sportovní a volnočasové oblečení. Soustředí se na nejnovější sportovní a volnočasové trendy, kvalitní materiály a pohodlné střihy.