Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Inzulín

Inzulín je nejanaboličtější hormon v našem těle produkovaný slinivkou břišní (pankreas). Jeho práce spočívá hlavně v regulování a rozvádění živin z krve do buněk, které potřebují živiny (hlavně glukózu) pro tvorbu energie. To znamená, že inzulín je zodpovědný za snižování hladiny glukózy v krvi (glykémie). Čím vyšší je hodnota glykémie (hlavně po jídle bohatém na sacharidy), tím je větší sekrece inzulínu do krevního oběhu. U zdravých lidí tak množství vyloučeného inzulínu v reakci na snědené jídlo odpovídá nárůstu hladiny cukru v krvi.

Inzulín rovněž zvyšuje syntézu bílkovin (ukládá aminokyseliny do kosterního svalstva) a je tak vůči svalové hmotě antikatabolický. Je anabolický co se týče sacharidů (podporuje stavbu glykogenu). Když jsou ale zásoby glykogenu plné, inzulín uloží přebytečnou glukózu z krve do tukových zásob.

Při nadbytku glukózy tedy inzulín pomáhá s jejím ukládáním ve formě tuku, čímž ale zároveň brzdí rozklad tuků v tukové tkáni a uvolňování mastných kyselin do krve, čímž ve výsledku snižuje jejich hladinu v krvi.

Všechny tyto výše uvedené účinky inzulínu slouží k podpoře syntézy sacharidů, tuků a bílkovin a proto lze inzulín považovat za anabolický hormon.


Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Můj přběh


CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE