Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
ZKUSTE NutritionPro
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Intenzita (tréninková)

Intenzita při tréninku (neplést s intenzitou úsilí) v podstatě znamená, jakou váhu použijeme pro určitou sérii. Vyjadřuje se v procentech, kdy 100% intenzita je maximální výkon pro jedno opakování (1RM).

U každého cvičence je klíčové zjistit, jakou intenzitou je potřeba cvičit pro optimální výsledky. Přehnaná intenzita (a frekvence tréninků) může být kontraproduktivní, kdy tělo nebude stíhat regeneraci, nedostatečná intenzita pak může mít za následek minimální odezvu těla v podobě silových či svalových přírůstků.

Trénink lze rovněž zintenzivnit zkrácením pauz mezi sériemi, kdy tak uděláme stejné množství práce za méně času, či použitím různých intenzifikačních metod.

S intenzitou úzce souvisí tréninkový objem, kde objem a intenzita jsou vůči sobě více či méně nepřímo úměrné. Čím vyšší je tréninková intenzita, tím zpravidla dojde ke snížení objemu vykonané práce. Důvod je ten, že když zvýšíme váhy, dojde ke snížení počtu opakování, takže při stejném počtu sérií toho většinou nazvedáme méně.


Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.


CHCI ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE