hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Hypertrofie

Hypertrofie znamená růst tkáně vlivem zvětšování objemu jednotlivých buněk. Ve fitness oboru se automaticky myslí růst svalové tkáně.

Aby svalová tkáň rostla (zvětšovala svůj objem), měly by se při cvičení splnit tři primární mechanismy, které dají k hypertrofii impuls. Těmito principy jsou mechanické napětí, metabolický stres a poškození svalové tkáně. Důležitý faktor svalového růstu je rovněž čas pod napětím. Za hlavního "zahajovatele" růstu svalů se však považuje mechanické napětí, které dá ke svalovému růstu prvotní a největší impuls (stimul).

Dále je pro svalový růst nezbytné dodat tělu kvalitní stravou vhodné živiny a energii pro zahájení syntézy svalových bílkovin (MPS) a také dát tělu dostatečný čas na regeneraci.

Čili po shrnutí, hmotnost kosterního svalstva je regulována rovnováhou mezi syntézou svalových bílkovin (MPS) a jejich odbouráváním / rozpadem (MPB). Silový trénink či posilování a následná konzumace bílkovin vede ke zvýšení MPS, čímž v průběhu času (pokud budeme vše dělat správně a budeme dostatečně regenerovat) může dojít ke svalové hypertrofii. Rozsah zvýšení MPS vyvolaného posilováním je dán řadou faktorů, jako je dávka bílkovin, zdroje bílkovin, či v menší míře rozložení a načasování příjmu bílkovin po cvičení a v průběhu dne. Další proměnné při stimulaci MPS jsou i v samotném cvičení, kdy svalový růst ovlivňuje například frekvence tréninků, jejich objem a intenzita, či třeba již zmíněná doba pod napětím (čili svalový růst ovlivňuje určité progresivní přetížení).

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
EVONA
= punčochové zboží a prádlo =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
EVONA je ryze česká značka s více jak padesátiletou tradicí. EVONA je zároveň největší český výrobce punčochového zboží, v jejich nabídce lze ale nalézt i kvalitní spodní prádlo, pyžama, ponožky a další módní zboží pro ženy, muže i děti.