smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

Hypertrofie

Hypertrofie znamená růst tkáně vlivem zvětšování objemu jednotlivých buněk. Ve fitness oboru se automaticky myslí růst svalové tkáně.

Aby svalová tkáň rostla (zvětšovala svůj objem), měly by se při cvičení splnit tři primární mechanismy, které dají k hypertrofii impuls. Těmito principy jsou mechanické napětí, metabolický stres a poškození svalové tkáně. Důležitý faktor svalového růstu je rovněž čas pod napětím. Za hlavního činitele růstu svalů se však považuje mechanické napětí, které dá ke svalovému růstu prvotní a největší impuls (stimul).

Dále je pro svalový růst nezbytné dodat tělu kvalitní stravou vhodné živiny a energii pro zahájení syntézy svalových bílkovin (MPS) a také dát tělu dostatečný čas na regeneraci.

Chtěli byste mne při tvorbě tohoto FITNESS SLOVNÍKU, nebo při psaní mých ČLÁNKŮ podpořit? Jak a proč se můžete dozvědět zde. Děkuji Vám.

O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér kondičního posilování a fitness pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.