Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
ZKUSTE NutritionPro
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Hluboký stabilizační systém (HSS)

HSS tvoří svaly (převážně posturální) uložené hlouběji pod svaly povrchovými a slouží k podpoře stability páteře v klidu i během pohybu a k její ochraně. Někdy se HSS též říká hluboké jádro (deep core).

Jakmile povrchové svaly suplují svaly HSS, může dojít k jejich přetížení a následně k přetížení páteře, k její nestabilitě, špatnému držení těla a k bolestem zad. Rovněž může dojít k různým svalovým disbalancím.

Mezi svaly HSS se obvykle řadí příčný sval břišní, rozeklané svaly (multifidy - svaly kolem a podél páteře), svaly pánevního dna a bránice. Někteří autoři zařazují do HSS i hluboké flexory krku.

Jako povrchové svaly trupu se nejčastěji označují povrchové svaly břicha a spodní části zad. Jedná se o přímý sval břišní ("pekáč buchet" neboli "six-pack"), vnější a vnitřní šikmé svaly, vzpřimovače páteře (erector spinae), čtyřhranný sval bederní a bedrokyčlostehennní sval.


Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.


CHCI ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE