hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Hluboký stabilizační systém (HSS)

HSS tvoří svaly (převážně posturální) uložené hlouběji pod svaly povrchovými a slouží k podpoře stability páteře v klidu i během pohybu a k její ochraně. Někdy se HSS též říká hluboké jádro (deep core).

Jakmile povrchové svaly suplují svaly HSS, může dojít k jejich přetížení a následně k přetížení páteře, k její nestabilitě, špatnému držení těla a k bolestem zad. Rovněž může dojít k různým svalovým disbalancím.

Mezi svaly HSS se obvykle řadí příčný sval břišní, rozeklané svaly (multifidy - svaly kolem a podél páteře), svaly pánevního dna a bránice. Někteří autoři zařazují do HSS i hluboké flexory krku.

Jako povrchové svaly trupu se nejčastěji označují povrchové svaly břicha a spodní části zad. Jedná se o přímý sval břišní ("pekáč buchet" neboli "six-pack"), vnější a vnitřní šikmé svaly, vzpřimovače páteře (erector spinae), čtyřhranný sval bederní a bedrokyčlostehennní sval.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
HONZOVY LONGBOARDY
= vybavení pro akční sporty =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Obchod Honzovy LONGBOARDY nabízí vybavení pro longboardy, skateboardy, trekové brusle, penny boardy, freestyle koloběžky a další akční sporty v e-shopu i v kamenné prodejně v Praze. Zboží je možné si také zapůjčit.