hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

ABECEDNÍ SEZNAM VŠECH POJMŮ

HIIT

HIIT (High-Intensity Interval Training) neboli vysoce intenzivní intervalový trénink je druh aerobní aktivity mající částečně rysy anaerobní aktivity.

Při tomto typu cvičení se opakovaně dělají krátké sportovní výkony o maximální intenzitě (nadoraz), mezi kterými je krátká pauza na doplnění kyslíku, regenerace kreatinfosfátu a odplavení metabolitů a laktátu.

Při HIIT se tedy například 20 sekund maximálně sprintuje a poté se třeba 30 sekund vyklusává (jde). To se několikrát opakuje. HIIT je vlastně taková obdoba sérií, které se dělají při klasickém posilování. To by ve výsledku mělo znamenat (ve srovnání s běžným aerobním cvičením) větší kyslíkový dluh a delší regeneraci svalů po zátěži a tím zároveň i déle trvající výdej energie po samotném cvičení (viz tzv. after-burn efekt či EPOC).

Vysoce intenzivní intervalový trénink je zřejmě efektivnější ve snížení tělesného tuku u dospělých osob s obezitou ve srovnání s tradičními aerobním cvičením

High intensity training in obesity: a Meta-analysis

Is interval training the magic bullet for fat loss? A systematic review and meta-analysis comparing moderate-intensity continuous training with high-intensity interval training (HIIT)

HIIT u jedinců s nadváhou zřejmě nevykazuje výhodu oproti kontinuálnímu aerobnímu tréninku, pokud jde o % tělesného tuku a to bez ohledu na pohlaví

High-intensity interval training is not superior to continuous aerobic training in reducing body fat: A systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials

HIIT cvičení tedy stimuluje vyšší EPOC, protože se během něho spotřebovává více kyslíku. Tím se vytvoří větší kyslíkový deficit, který musí být po cvičení v době odpočinku nahrazen. Zdali to má větší vliv na redukci tělesného tuku, není zcela jednoznačné. Některé studie zjistily (třeba tyto metaanalýzy), že HIIT je v redukci tuku účinnější nežli klasické kardio. Tento systematický přehled s metaanalýzou však naznačuje, že HIIT při snižování tělesného tuku není lepší nežli kontinuální aerobní trénink u osob vyznačujících se nadváhou.

S tím vším vám může pomoci silové cvičení...
...a já - Mgr. Karel Šmída,
Pojďte se mnou posilovat a něco ve svém životě změnit.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér v Praze a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.