smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z

HDL cholesterol

HDL (High-Density Lipoprotein, lipoprotein o vysoké hustotě) je typ lipoproteinů, transportní forma cholesterolu, která přenáší cholesterol z tělních buněk v krvi. HDL je známý jako "dobrý cholesterol", protože transportuje cholesterol z periferií (z kosterního svalstva a tukové tkáně) do jater, aby byl rozkladem vyloučen z těla. HDL tedy pomáhá zbavit tělo nadbytku cholesterolu, takže je méně pravděpodobné, že skončí v tepnách.

Je dobré si uvědomit, že cholesterol přijatý stravou se nerozlišuje na "hodný" a "zlý". Je to prostě jen cholesterol. Který se ale pomocí hodných (HDL) a zlých (LDL) lipoproteinů dopravuje v organismu na různá místa. Důležitý je tedy poměr HDL a LDL, neboli aterogenní index. Ten lze pozitivně ovlivnit pohybovou aktivitou a kvalitní stravou.


O autorovi:

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a stereotypů.