hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

Hamstringy

Jako hamstringy se souhrnně nazývají svaly v zadní části stehen, takže vlastně tvoří protilehlou stranu ke čtyřhlavým svalům stehenním (kvadricepsům). Konkrétně se jedná o 3 svaly - dvojhlavý sval stehenní (musculus biceps femoris), sval pološlašitý (musculus semitendinosus) a sval poloblanitý (musculus semimembranosus).

Hamstringy jsou svaly biartikulární (dvoukloubové) a procházejí tedy jak kyčlí (zde mají svaly začátek), tak kolenem (pod kolenem mají úpon). Jsou to tedy zároveň extenzory kyčelního kloubu (způsobují natažení / narovnání kyčle) a flexory kolenního kloubu (způsobují ohyb v koleni).

Hamstringy se podílejí jak na hlavních pohybech každodenního života (jako je stání, chůze, výšlap schodů atd.), tak samozřejmě i na těch pohybech sportovních (jako je běh, různé skoky, dřepy apod.). Názorný obrázek zde.

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Více informací naleznete na mé úvodní stránce.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
PIDILIDI
= kojenecké a dětské oblečení =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
PiDiLiDi je česká firma se zaměřením na výrobu a prodej kojeneckého oblečení, dětského textilu a obuvi, punčochového zboží, pláštěnek, holínek, hraček apod. Všechny jejich výrobky jsou uváděny na trh pod značkou PiDiLiDi.