hledací ikonka

smazat
zavřít smazat

FITNESS SLOVNÍK

PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
LITTLE SHOES
= e-shop s dětskými a dospělými botami =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Little Shoes je e-shop s dětskými a dospělými botami, který se specializuje hlavně na barefoot a jehož cílem je #barefootvsem, jelikož barefoot není alternativa, barefoot je nová bota!

Glykemický index

Glykemický index (GI) je hodnota přiřazená potravinám na základě toho jak pomalu, nebo jak rychle tyto potraviny způsobují zvýšení hladiny glukózy v krvi (glykémie). Potraviny s nízkým obsahem GI mají sklon uvolňovat glukózu pomalu a stabilně a tak zvyšují hladinu glukózy v krvi méně, než potraviny s vysokým GI, které uvolňují glukózu rychleji. Vysoká hladina krevního cukru znamená velké vyloučení inzulínu (jehož hlavní úlohou je "vychytávat" cukr z krve a předávat ho orgánům a tkáním), což zvyšuje pravděpodobnost uložení přebytečné glukózy do tukových zásob.

Potraviny jsou řazeny podle toho, jak se porovnávají s referenčním jídlem - čistou glukózou (např. Glukopur). Glukóza má tedy GI = 100.

Hodnotu GI snižují bílkoviny, tuk a vláknina a také potravina s nižším GI. Čili GI snižuje smíšené jídlo. Proto je tradičně zvykem jíst maso s přílohou a zeleninou, jelikož GI sacharidové přílohy je sníženo tukem a bílkovinami z masa a rovněž vlákninou ze zeleniny. U některých potravin může výrazně zvýšit GI doba a způsob tepelné úpravy (např. vařené brambory vs hranolky).

Celkové množství sacharidů v potravě má ale obecně větší vliv na množství glukózy v krvi, než samotný glykemický index. Důležitější, než sledování GI potravin, je tedy u zdravých lidí spíše sledovat jejich zkonzumované množství a zdali jíme pestrou, smíšenou, průmyslově nezpracovanou a nutričně hodnotnou stravu. Čili je vhodnější sledovat spíše glykemickou nálož snězeného jídla (než GI). GI byl totiž původně navržen pro lidi s cukrovkou jako vodítko pro výběr potravin, přičemž se u diabetiků doporučovalo (a stále doporučuje) výběr potravin s nízkým GI. Zdraví a ještě k tomu aktivní lidé se hodnotami GI tolik zabývat nemusí.

Na druhou stranu ale některé studie skutečně potvrzují, že lidé, kteří jedí potraviny s vysokým GI (a mají sedavý způsob života bez sportu), jsou vystaveni většímu riziku obezity a cukrovky.

Nutno ještě zmínit, že GI potraviny způsobuje glykemickou odezvu u každého jedince jinou, protože nikdo netráví sacharidy úplně stejně.

Zdroje

KDO JSEM?

Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů.

CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
REHABILITAČNÍ POMŮCKY.CZ
= pomoc při tělesném omezení =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Rehabilitační pomůcky.cz jsou distributorem a prodejcem rozsáhlého sortimentu rehabilitačních, kompenzačních, ortopedických a cvičebních pomůcek.