Domů Kontakty Podpora / donate RSS Facebook Instagram hledací ikonka

smazat
zavřít smazat
FITNESS SLOVNÍČEK
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
MASTER SPORT
= sportovní vybavení a potřeby =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Společnost MASTER SPORT je česká firma prodávající sportovní vybavení a potřeby a to krom jiných značek i pod svou vlastní značkou MASTER® (fitness a sportovní potřeby) a MASTERJUMP® (airtracky, trampolíny).
A B C Č D E F G H CH I J
K L M N O P R S Š T V Z
SLOVNÍK - VÝZNAM POJMU

Glykemická nálož

Koncept glykemické nálože (či zátěže) byl vytvořen jako prostředek předpovědi glykemické reakce po snědení jídla (podobně jako u konceptu glykemického indexu - GI). Glykemickou reakci (odezvu, odpověď) ale ovlivňuje jak množství (chování), tak i kvalita (zdroj) sacharidů ve stravě.

Glykemická nálož (GL, z anglického Glycemic Load) je tedy rozšířením GI s přihlédnutím také k množství sacharidů. Koncept GL bere v úvahu jak GI (kvalitu), tak i množství (kvantitu) dostupných sacharidů v konzumovaném jídle či potravině. Jinak řečeno, GL je produktem GI a celkového dostupného obsahu sacharidů v daném množství potravy. Vyjadřuje se vzorcem:

GL = (GI × dostupný sacharid v daném množství potravy v gramech) / 100

Čím vyšší je GL, tím větší je očekávané zvýšení hladiny glukózy v krvi (glykémie) a inzulinogenního účinku jídla.

Když se konzumuje jídlo obsahující sacharidy, hladiny glukózy v krvi různě stoupají a klesají. Jak vysoko bude glykémie stoupat a jak dlouho zůstane vysoko, závisí na "kvalitě" sacharidů (jak moc mají vysoký GI), ale také na jejich množství (na kvantitě). GI poskytuje pouze měřítko kvality sacharidů, ale ne jejich kvantitu. Čili GI nám poskytuje pouze představu o tom, jak rychle se ze sacharidů stane cukr (glukóza), ale ne o tom, kolik sacharidů je ve stravě.

Zdroje


Charlie Jsem Karel Šmída, pro přátele Charlie, a jakožto osobní trenér a popularizátor kondičního posilování pomáhám lidem změnit se jednak tělesně a kondičně směrem ke zdraví a kráse, ale také duševně ke zdravějšímu životnímu stylu a k úpravě svých zakořeněných (zlo)zvyků a nevhodných stereotypů. Můj přběh


CHCI ZMĚNIT ŽIVOTNÍ STYL, ZAČÍT POSILOVAT A ZLEPŠIT SE KONDIČNĚ, TĚLESNĚ I DUŠEVNĚ
Chci udržitelně zhubnout
Chci efektivně budovat svaly
Chci tréninkovou lekci
Chci sestavit trénink
Chci výživový plán
Potřebuju konzultaci
MŮJ TRÉNINKOVÝ PŘÍSTUP A FILOSOFIE
PODPORUJU ČESKÉ FIRMY A "SRDCAŘSKÉ" E-SHOPY
E-SPORTSHOP.CZ
= prodej sportovního zboží =
>>>  PODÍVAT SE DO E-SHOPU  <<<
[ AKCE - VÝPRODEJ - SLEVY ]
Nabídka internetového obchodu e-sportshop.cz (spadajícího pod firmu Radansport s.r.o.) obsahuje zboží z oblasti sportu, fitness, campingu či domácích hobby produktů. Některé zboží je nabízeno pod vlastní registrovanou českou značkou MERCO.